Na čo brať ohľad pri veľkoformátovej tlači fotografií?

V poslednej dobe si stále viac ľudí uvedomuje, že fotografia ala virtuálny obrázok na monitore alebo fotka s rozmermi 10x15cm založená vo fotoalbume nie je to pravé orechové. Radšej uprednostňujú rozmer 45x30cm na kvalitnom fotografickom médiu s vyššou gramážou. To je skutočná fotografia. V dnešnom článku si povieme, čo treba zohľadniť pred samotnou veľkoformátovou tlačou fotiek Bratislava.

Výber snímky

Ako prvé je potrebné vybrať si samotnú fotografiu, ktorá by vás mala baviť, pretože ju budete mať predsa skoro stále na očiach. Pri výbere by ste mali brať do úvahy aj umiestnenie fotky, aby s okolím kompozične ladila.

Rozmer a formát

Zásadný faktor, pretože na čím väčšiu stenu fotografiu zavesíte, tým menšia sa bude zdať. Napríklad rozmer 30x20cm sa v rukách môže zdať veľký, no na stene sa stratí. A formát? Štandard 3:2, 1:1 (štvorec) alebo panoráma? Každý ma niečo do seba, takže je to len na vás.

Úpravy

Základom má byť čo najlepšia fotka pre veľkoformátovú tlač Bratislava. Prípadné úpravy by mali byť obmedzené len na doladenie jasu, kontrastu, tonálneho a farebného vyváženia, doostrenia a orezu. Upravujme snímky, ale nepreháňajme to.

Rozlíšenie

Veľkosť vytlačenej fotografie priamo súvisí s jej fyzickou veľkosťou/rozlíšením. Čím viac obrazových bodov máme, tým väčší formát dostaneme. Do úvahy musíme brať aj jemnosť tlačového rastra (DPI), ktorý priamo udáva množstvo detailov vytlačenej fotografie.

Farby

Farebná alebo jednofarebná fotografia? Čiernobiela je o líniách a tvaroch, farba na nich nehrá dôležitú úlohu. Dramatické, aktové či portrétne snímky si často takéto stvárnenie priamo pýtajú.

Obrazový formát

Optimálnym formátom na prípravu k veľkoformátovej tlači Bratislava je RAW. Dá sa z neho vyťažiť maximum a znesie oveľa rozsiahlejšie úpravy ako štandardné JPG. Úpravy v RAW na rozdiel od JPG sú bez strát.

Výsledkom zohľadnenia týchto faktorov pred samotnou veľkoformátovou tlačou Bratislava fotografie bude krásna fotografia na vašej stene.