Zažite niečo neopakovateľné

Zažite niečo neopakovateľné

Už niekoľko rokov môžete v aquaparku Tatralandia neďaleko Liptovského Mikuláša vyskúšať trenažér voľného pádu alebo simulátor lietania. Je jedno, ako túto aktivitu nazvete, stále si môžete vychutnať pocit lietania vo veternom tuneli .

Letová komora simulátora lietania je vysoká 14 metrov a má priemer 4,3 metra. Vzduch v nej prúdi neuveriteľnou rýchlosťou, a to až 290 kilomterov za hodinu. Ak ste vždy chceli skákať s padákom z lietadla, ale nikdy ste nenabrali odvahu, môžete si to vyskúšať tu a nemusíte sa báť ničoho. Simulátor lietania je určený širokej verejnosti a nemusíte mať pritom žiadnu skúsenosť z lietania alebo parašutizmu. Vyskúšať si dokonca môžu aj deti, a to už od piatich rokov  a tiež ľudia so zdravotným telesným postihnutím. Báť sa nemusíte naozaj ničoho, pretože ste pod neustálou kontrolou inštruktorov.

Ako to funguje?

Simulátor lietania funguje na báze zvislého prúdenia vzduchu, ktorý do štrnásť metrov vysokej letovej komory vháňajú ventilátory s neuveriteľným výkon až 1420 kW. Nemusíte sa báť, že tlak roztrhol tunel, pretože až 5 metrov z tých 14 je presklenných. Obrovské ventilátory poháňajú štyri motory ABB M3BP s výkonom 355 kW, vďaka ktorým vzduch naberie na obrátkach a vy môžete zažiť neopakovateľný a nefalšovaný pocit z lietania.

Súčasťou veterného tunela je tiež riadiaci systém AdvantControler 31 S spolu s rozvádzačmi fungujúcimi na princípe nízkeho napätia. Podobných projektov sa v Európe celkovo nachádza asi päť, takže môžeme hovoriť o akomsi unikáte.

Kto to ma na svedomí?

SuperFly, ako sa simulátor lietania volá, má na svedomí nadnárodný koncern ABB, ktorý patrí medzi úspešné spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti energetiky a automazitácie. ABB pôsobí na Slovensku už od roku 1991 a vyznačuje sa technológiou, ktorá sa v čo najmenšej miere snaží zasahovať do životného prostredia.