Zatrávňovacia dlažba je dobrým riešením

Máte dom a radi by ste si pri ňom spravili príjazdovú cestu, parkovacie miesto, chodník alebo podklad pre záhradný nábytok? No nechcete daný priestor položiť dlažbou, ale radi by ste tam mali aj kúsok zelene? Riešením je zatrávňovacia dlažba, o ktorej si povieme v dnešnom článku.

Nie je to betónová „džungľa“

Táto dlažba je skvelým riešením vašich predstáv realizácie okolia domu, pričom zelený vzhľad ostáva zachovaný. Vďaka tomu, že nepokrýva celú plochu, prerastá jej otvormi takmer z polovice trávnik, ktorý pri správnej pokladke zatrávňovacej dlažby a dôkladnom zatrávnení môže betónovú plochu celú zarásť.

Výhody

Okrem toho, že táto dlažba zachováva prírodný vzhľad a spevňuje pôdu, je taktiež mrazuvzdorná a zlepšuje vsakovanie vody do pôdy. Navyše odoláva ultrafialovému žiareniu i poveternostným podmienkam, a taktiež nepraská. Ďalej je pevná a odolná voči oderom a chemikáliám.

Kde ju nepoužívať

Zatrávňovaciu dlažbu sa neodporúča používať na miestach, kde je vysoká frekvencia pohybu osôb. Problematické môžu byť napríklad pre ľudí s francúzskymi barlami, pre ženy chodiace na vysokých opätkoch, pre ľudí na invalidnom vozíku a podobne.

Pokladka

Pokladku zatrávňovacej dlažby môžete zveriť do rúk profesionálov alebo sa pustiť do nej sami, pokiaľ ste aspoň trochu manuálne zruční. Ako prvé je potrebné vyznačiť si plochu, kde sa bude pokladať dlažba, nasleduje odobratie hliny a príprava podlažia. Štandardné podlažie je hlboké 20-30 cm. Po vyrovnaní sa naň navezie 10-20 cm vrstva štrku s pieskom a zhutní sa. Následne sa musí celá vrstva vyspádovať, a potom v smere proti spádu sa zažína pokladať dlažba.

Zatrávňovacia dlažba je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí chcú spevniť terén a zachovať pritom jeho zelený charakter. Svojou ľahkou údržbou a jednoduchou pokladkou je veľmi obľúbená a vyhovuje aj potrebám náročných zákazníkov.