Začnite dôverovať e-learningovému vzdelávaniu

Učenie sa niečoho nového nemusí pozostávať z mnohých príručiek a kníh, ktoré vyzerajú hneď od začiatku nepríťažlivo. Rozvoj všetkých technických výdobytkov priniesol so sebou široký výber možností, a to akým spôsobom sa chceme zdokonaliť v istej oblasti. Študovať cez internet je zaujímavou voľbou, ktorú si vyberá kvôli nedostatku voľného času čoraz viac ľudí.

Túto formu väčšinou využívajú malé i väčšie firmy, ktoré vzdelávajú svojich zamestnancov v okruhu ich najbližších záujmov. Zamestnanci sa nemusia presúvať z miesta na miesto, ale postačí ak zostanú vo svojej firme a namiesto tých klasických školení budú venovať svoj čas raz v týždni počítačovým aktivitám. Táto metóda nemusí vyhovovať tomu, kto si ešte nezvykol na technickú dobu, no za vyskúšanie predsa nič nedáme. Firmy a rôzne inštitúcie ju uplatňujú hlavne kvôli šetreniu času i peňazí. A navyše v období, keď zamestnanci pracujú súčasne sa aj vzdelávajú, takže sa taktiež usporí aj na cestovaní a prenajímaní priestorov, ktoré by za iných okolností museli spoločnosti riešiť takouto cestou.

Prečo e-learning?
Môžete si povedať, že práve pri takomto štúdiu nás to bude viac zvádzať k tomu, aby sme sa nevzdelávali, ale radšej surfovali na internete. Ale čo ak zameškáte nejaké dôležité pojmy, ku ktorým sa už nestihnete vrátiť, no nutne ich potrebujete v práci, ktorú vykonávate? Verte, že ak by ste sa doplnkového štúdia nezúčastnili, váš zamestnávateľ by na to prišiel. Rôzne systémy totiž fungujú na tom, že sledujú vašu prítomnosť nielen pomocou otázok a úloh, ktoré musíte vyriešiť, ale aj tým do akej miery dokážete reagovať na postrehy či hodnotenie, ktoré vyplynie na konci ďalšej študijnej hodiny.
Kritickou časťou je niekedy aj to, že mnohí to vnímajú ako príťaž, nechce sa im do toho a robia to na poslednú chvíľu. Aby ste získali pre tento typ štúdia zapálenie, musíte sa motivovať iba pocitom, že po jeho absolvovaní možno získate toľko vysnívané povýšenie. Vraj ak chceme napredovať, musíme kvôli tomu obetovať aj nejaký voľný čas. Možno vás spočiatku nebude baviť vysedávať pred počítačom, no horšie by to bolo už len pred knihami. Tak ako sme si zvykli na to, že všetky údaje dokážeme zapísať do rôznych programov, aj toto má akúsi výhodu, a to, že niekedy sa naučíme viac, ako keby sme mali sedieť na školeniach a nerozumieť tomu, čo prednášajúci hovorí. Jednotlivé e-learningy s vami dokážu komunikovať ako normálny človek, len ho nevidíte. Ak niečomu nechápete, vedia vám to vysvetliť cez príklady, ktoré si možno v tomto prípade ľahšie zapamätáte.

Urobte si z toho čas pre seba

Ak pracujete z domu, potom takéto štúdium nie je až také náročné. Rôzne druhy tohto vzdelávania ponúkajú čas a priestor na odpovede a niekedy to nie sú len „matematické úlohy“, ale aj videá, z ktorých máte možnosť dozvedieť sa viac. Môžu to byť i blogy, pomocou ktorých môžete podporiť svoju firmu v modernejšej podobe. Okrem toho sa naučíte dôslednejšie pracovať s textovými a obrazovými dokumentmi, v ktorých sa často nachádzajú chyby z nepozornosti. Aby to nevyzeralo len ako ďalšie štúdium, ktoré vám neponúkne nič navyše, urobte si vy samy z toho čas pre seba. Rozvíjajte svoje vedomosti aj cez zábavné úlohy, situácie či videá, ktoré nie sú určené len na testovanie, no najmä na odreagovanie sa v závere ďalšieho pracovného dňa.