Vysokoškoláci, deadline na diplomovku sa blíži!

Diplomová alebo bakalárska práca je v momentálnom období postrachom pre mnohých vysokoškolských študentov. Veď komu sa chce dávať dokopy náročný odborný text a trápiť sa s mnohými definíciami či „rýpaním“ sa v odbornej literatúre. Sčítané a podčiarknuté, diplomka nepatrí medzi obľúbené činnosti študenta. Na druhej strane chcú však piataci na výške už školu doštudovať, získať ten potrebný titul a mať od školstva naveky pokoj. Preto sa oplatí na diplomovej práci dobre zamakať.

Nenechaj si to na poslednú chvíľu

Typickým pre študentov je, že si písanie záverečnej práce nechajú na posledný možný termín a potom doslova naháňajú čas. Píšu ráno, cez deň, v noci a stojí ich to množstvo nervov, prebdených nocí a zničeného zdravia. Nemá to cenu. Svoju diplomovú prácu si radšej píš s predstihom, aby si mesiac pred odovzdaním mal hotovú prácu a potom už len dolaďoval detaily. Vyhneš sa starostiam, trápeniam, kopírovaniam pochybných zdrojov a podobne.

Ak to predsa len nestihneš…

Ak finišuješ na poslednú chvíľu, tak mysli na to, že prácu musíš niekde vytlačiť a dať zviazať. Kým v minulosti to trvalo aj celé týždne, dnes je viazanie diplomových prác oveľa jednoduchšie a hlavne dostupnejšie. V Bratislave nájdeš hneď niekoľko miest, kde ti prácu zviažu aj na počkanie a nemusíš sa teda báť, že by si to kvôli úprave nestihol. Hnať to na poslednú chvíľu nie je ideálne, no vždy lepšie než to opakovať o rok.

Aký je zmysel diplomovej práce?

Oficiálne je to vedecká práca, počas ktorej skúmaš určité súvislosti a prichádzaš s formuláciou riešenia problému. Nemusí sa to zdať, avšak diplomka má naozaj niečo do seba a mnohí študenti po rokoch vravia, že danú tému, ktorú spracovávali, potom aj dokázali využiť v reálnom živote. Takže nenadávaj, píš a mysli na to, že na záver si ešte vyhraď aspoň chvíľu času na zviazanie tvojej diplomovej práce do konečnej podoby.