Výhody oceľových konštrukcií športových hál

Zaiste ste si všetci všimli, že väčšina športových hál sa dnes stavia z oceľových konštrukcií. Už to nie sú veľké mohutné murované budovy ako boli kedysi za čias socializmu. Prečo je to tak? To si povieme v dnešnom článku, aké výhody oceľových konštrukcií poslali murované haly do „ zabudnutia“.

Jednoduchosť a rýchlosť výstavby

Hoci sú na oceľové športové haly kladené často vysoké nároky, z hľadiska estetickosti, funkčnosti, flexibility a ďalších špecifík, tak ďalšou požiadavkou je aj čo najkratší termín výstavby, aby sa hala mohla čo najskôr používať a zhodnocovať. Vďaka jednoduchosti systému oceľových konštrukcií to nie je problém, a práve preto sa dnes väčšinou stavajú len oceľové haly.

Viditeľnosť

Medzi najdôležitejšie prvky na oceľových športových stavbách patrí optimalizácia viditeľnosti tak, aby čo najmenej konštrukčných prvkov prekážalo divákom vo výhľade (ideálne žiadne). Požiadavka na haly bez vnútorných stĺpov sa stala pre developerov v minulých rokoch výzvou a vďaka moderným technológiám je možné splniť želanie športových fanúšikov a ponúknuť im dokonalé divadlo bez rušivých elementov.

Flexibilita

Flexibilné usporiadanie vnútorných a vonkajších priestorov, možnosť relatívne jednoduchej montáže a demontáže jednotlivých prvkov, väčších častí alebo kompletné stavby sú parametre, ktoré sú neoceniteľné pre organizácie prevádzkujúce športové budovy. Ich výhodou je v prípade potreby jednoduchá dostavba tribúny. Alebo v prípade organizácie veľkých podujatí, napríklad ako olympijské hry, nie je problém po skončení haly rozobrať a presunúť niekde inde.

Údržba

Športové haly z oceľovej konštrukcie sú pôvodne navrhované tak, aby nebola potrebná žiadna zásadná údržba po celú dobu jej životnosti. Samozrejme sa objavujú aj časti konštrukcií, ktoré sú rôzne namáhané v závislosti od účelu, pre ktorý bola hala navrhnutá.

Výhody oceľových konštrukcií sú nesporné, a vyzerá to tak, že ešte niekoľko ďalších rokov budeme navštevovať športové haly, ktoré sú postavené z oceľových konštrukcií.