Vyberáte novú podlahu? Pozrite si možnosti

Pri rekonštrukcii bytu alebo domu vyvstáva otázka, aký povrch podlahy zvoliť. Ako prvé by ste mali pouvažovať, aký materiál sa hodí do jednotlivých izieb a následne, v akom štýle budete priestory zariaďovať.

Na výber máte hneď niekoľko možností, ktoré sa od seba odlišujú kvalitou aj cenou:

Dlažba

Dlažba je neoddeliteľnou súčasťou asi každej kuchyne, predsiene alebo kúpeľne. Ľahko sa umýva a je odolná voči padajúcim predmetom a vlhkosti. Jej najväčšou konkurenciou je PVC podlaha.

PVC podlaha

Práve tento materiál sa môže pochváliť vodeodolnosťou, mäkkým povrchom a dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Nájdete ho v rôznych vzorových a farebných prevedeniach, či už ako imitáciu spomínanej dlažby alebo drevenej podlahy. Jeho výhodou je nízka cena.

Parkety

Ak vlastníte starší byt, v ktorom predchádzajúci majiteľ použil ako podlahu drevené parkety, zabudnite na ich výmenu a pustite sa do ich renovácie. Skúste ich obrúsiť a následne nanovo nalakovať. Parkety budú pôsobiť ako nové a za toto rozhodnutie vám bude vďačné aj životné prostredie.

Plávajúca podlaha

Tento typ podlahy patrí medzi najobľúbenejšie a zvyčajne ho nájdete v rôznych napodobeninách dreva a v rôznych hrúbkach. Najvhodnejší je do obývacej izby či spálne a tiež je odolný voči poškrabaniu.

Koberec

Ak uvažujete nad kúpou koberca, myslite na to, že ho nemusíte pokladať na celú plochu izby, ako to bolo kedysi zvykom. V ponuke nájdete neuveriteľné množstvo vzorov, farieb, tvarov, veľkostí a štýlov, každý špeciálne navrhnútý pre svoj účel. Koberec môžete skombinovať s parketami aj s plávajúcou podlahou, tiež sa hodí do kúpeľne na kachličky.

Medzi dobré vlastnosti kobercov patrí tepelná izolácia a na rozdiel od podláh vám dokážu zútulniť izby. Koberec tiež môžeme považovať za dizajnový doplnok.

Samozrejme, pri rozhodovaní sa medzi podlahou a kobercom budete uvažovať inak, ak vlastníte psa alebo mačku, keďže hlavne v prechodných obdobiach treba rátať s tým, že zvery púšťajú srsť.