Vyberáme čerpadlo do studne

Mať vlastnú studňu je veľkou výhodou, v niektorých lokalitách dokonca nutnosťou. Ak je voda kvalitná a studňa nevysychá, znamená to nezávislosť na dodávkach od vodární a zároveň i úsporu peňazí. Ak však nechceme nosiť vodu vo vedrách ako naši predkovia, je nutné použiť k jej doprave zo studne čerpadlo. Ale, ako vybrať to správne?

Najskôr si treba zodpovedať na kopec otázok. Napríklad, je studňa kopaná alebo vŕtaná? Ide o spoľahlivý zdroj? Aká je jeho výdatnosť? Z akej hĺbky a ako ďaleko budeme vodu čerpať? Aký je priemer potrubia? Aká bude odhadovaná spotreba vody. A mnohé ďalšie otázky.

V zásade sa bežne používajú dva druhy čerpadiel, ponorné a povrchové. Povrchové čerpadlo do studne sa hodí len do klasických studní a väčšinou môžu čerpať vodu z hĺbky maximálne 8 metrov.

Pre väčšie hĺbky alebo vŕtané studne sú vhodnejšie ponorné čerpadlá. Ako už bolo spomenuté, pri ich voľbe je dôležitá nielen hĺbka a vzdialenosť, ale aj priemer potrubia a vrtu, jednoducho preto, aby sa čerpadlo do studne vošlo, malo dosť priestoru pre svoju činnosť a dalo sa v prípade potreby zase ľahko vytiahnuť.

Okrem toho, treba brať v úvahu frekvenciu použitia, množstvo vody, tlak atď. Sú dôležité najmä pre určenie výkonu čerpadla, ale premýšľať treba aj o iných parametroch, napríklad veľkosti tlakovej nádoby. Tá určuje, ako často bude zariadenie spínať. Ak bude nádoba malá a spotreba veľká, čerpadlo zopne každú chvíľu.

Častejšie spínanie znamená väčšiu spotrebu energie a menšiu životnosť. V súvislosti so spínaním nás môže zaujímať hlučnosť čerpadla, hlavne ak bude umiestnené v dosahu obývaných priestorov.

Vybrať správne čerpadlo do studne nie je jednoduché, a preto by sme výber mali zveriť do rúk odborníkom. Ušetríme si nielen nervy a čas, ale do budúcnosti aj peniaze.