Vertikálne žalúzie sú jednoduché na údržbu a čistenie

Vertikálne žalúzie sú jednoduché na údržbu a čistenie

Vertikálne žalúzie sa nám niekedy spájali zväčša s kancelárskymi priestormi, nie s domácnosťou. Avšak v poslednej dobe sú populárnymi aj v nekomerčných miestnostiach. Pôsobia totiž elegantne a okrem toho, že tienia, sa využívajú aj na rozdelenie priestorov. Výhodou je široká škála dostupných farieb, látok, či vzorov. Žalúzie teda môžu byť príjemným spestrením interiéru, avšak vyžadujú si, rovnako ako každá iná súčasť bytu alebo domu, aj istú dávku starostlivosti, najmä pravidelné čistenie.

Čistenie vertikálnych žalúzií je ešte jednoduchšie, ak majú antistatickú funkciu. Antistatické vlastnosti majú za úlohu zabrániť usádzaniu častíc prachu. Stačí ich pravidelne utrieť prachovkou a navlhčenou handričkou, aby sme čistotu udržali čo najdlhšie.

Niektoré druhy žalúzií je v závislosti od materiálu možné prať aj v práčke. Aby ste si túto možnosť overili, obráťte sa na inštrukcie od výrobcu. Ak sa žalúzie môžu dostať do kontaktu s vodou, je potrebné ich opatrne zosadiť zo závesného pohyblivého systému, odstrániť všetky retiazky a zaťažovacie doštičky, následne ich viaceré stočiť dokopy a prať vo vrecku na praní. Teplotu nastavte na maximálne 30°C a zvoľte jemné pranie bez žmýkania, používajte prací prostriedok určený na jemnú bielizeň. Po ukončení prania je potrebné žalúzie okamžite zavesiť nazad, čím sa zamedzí zvlneniu, či inému druhu poškodenia.

Ak nechcete praním v práčke riskovať zničenie vašich žalúzií, vyčistite ich do vani. Napustite ju vlažnou vodou a pridajte jemný prací prostriedok. Žalúzie namočte do vody a otáčajte ich, čím ich prepláchnete. Na záver ich ešte osprchujte a mokré zaveste na ich miesto. Je potrebné priestor pod nimi pripraviť na to, že z nich bude istý čas stekať voda.

Ďalším riešením, ktoré môžete zvoliť, je obrátiť sa na profesionálov, ktorý vám žalúzie vyčistia, čo môže byť užitočné najmä pre ľudí, ktorí majú žalúzii viacero a ich postupné čistenie by im zabralo priveľa času.