Teplá voda – vždy a všade!

Teplá voda – vždy a všade!

uplny bojlerŽijeme v dobe, kedy sú určité veci pre nás samozrejmosťou a nevyhnutnosťou. Medzi takéto veci patrí aj teplá voda. Vedeli by ste si predstaviť napríklad týždeň bez teplej vody? Mnoho ľudí bez rannej sprchy neopustí domov a naopak, veľa ľudí si večerný relax nevie predstaviť bez horúceho kúpeľa. Okrem toho, že zabezpečuje základnú hygienu, používame ju každodenne aj na iné činnosti. Existuje mnoho bytov, domov, chát a zariadení, ktoré na tvorbu teplej vody musia využívať tepelné ohrievadlo, tzv. bojler.

Bojler je ohrievač vody, ktorý má zásobník. Ten tvorí tlaková nádoba, v ktorej sa ohrieva voda. Voda môže byť zohrievaná rôznym spôsobom – elektricky, plynovo alebo aj inak. Miesto, kde dochádza k ohrievaniu, sa nachádza v spodnej časti nádoby a zohriatá voda sa potom odoberá z vrchnej časti. V bojleri nesmie dochádzať k miešaniu studenej a už ohriatej vody.

V ponuke sa dajú nájsť rôzne druhy bojlerov. Záleží napríklad od toho, aká veľkosť je potrebná. Niekde stačí malý bojler, ktorý sa používa v menších objektoch, niekde je potrebný veľký bojler, ktorý dodáva vodu do viacerých zariadení. Existujú bojlery s objemom 5 až 500 litrov. Podľa typu ohrievania sa bojlery delia na elektrické, ktoré sú tlakové alebo beztlakové. Ďalej máme plynové a kombinované ohrievače vody. Tie môžeme deliť aj podľa spôsobu zavesenia na vertikálne alebo horizontálne. Existujú aj ohrievače s nepriamym ohrevom a dá sa zabezpečiť aj bojler so solárnym ohrevom.

Pri výbere vhodného ohrievača sa musí myslieť na viacero faktorov. Medzi tie hlavné patrí zohľadnenie tepelných strát, tepelnej izolácie, objem ohrievača vody, ďalej jeho výkon a s tým spojená rýchlosť ohrievania a tiež kvalita, prípadne materiály, z ktorých bojler je. Dôležitá je aj bezpečnosť samotného zariadenia, ktorá musí byť na vysokej úrovni, aby sa zabránilo prípadným nehodám.