Sprievodca luxusných kobercov: Zistite ako odhaliť kvalitu kobercov a inšpirujte sa skvelými tipmi

Dať kobercu nálepku „luxusný,“ závisí od toho, čo je pre vás známkou luxusu. Správne posúdenie je z hľadiska ceny, kvality a účelu použitia. Cena by mala vždy zodpovedať kvalite, ktorú po prečítaní tohto článku dokážete sami odhaliť. Ak navyše máte jasno v tom, kde a ako chcete koberec použiť, zaručene dosiahnete vytúžený efekt luxusu.

Cena

V prípade ceny, najluxusnejším kobercom je určite ručne tkaný hodvábny koberec, kde sa ceny jeho pohybujú rádovo v tisícoch eur. Vo všeobecnosti platí, že cenovo vyššie koberce sú vyrobené z prírodných materiálov, ako aj stále vysoko cenený 100 % vlnený koberec.

Kvalita

Koberce na základe ich vynikajúcich vlastností môžeme označiť ako luxusné. Prezradíme vám štyri metódy, na základe ktorých sami dokážete identifikovať kvalitu koberca.

1.       Hmotnosť kobercového vlasu – predstavuje hmotnosť vlákna na 1 m2. Čím je vyššia, tým lepšie. Metóda sa odporúča použiť pri porovnávaní dvoch identických kobercoch, t.j. vyrobených  z rovnakého vlákna, rovnakou metódou a pri rovnakom počte zákrut vlákna.

2.       Typ vlákna – teda materiál, z ktorého je vlákno vyrobené. Delíme ich na prírodné a syntetické. Obe majú svoje výhody v závislosti, na aký účel ich chceme použiť. Syntetické sú praktickejšie, lacnejšie a vysoko odolné. No aj napriek tomu má prírodná vlna nesporne vynikajúce  vlastnosti, pre ktoré je považovaná za najluxusnejší materiál.

3.       Počet zákrut vlákna – udáva, koľkokrát sa vlákno obtočí okolo svojej osi na 1 alebo 2,5 cm dĺžky. Považuje sa za jeden z najlepších ukazovateľov kvality.

4.       Hustota koberca – hovorí, ako blízko sú od seba vlákna všité do koberca.

Účel

Poslednou časťou skladačky je vhodné využitie koberca. Hoci by sme si obstarali kvalitný koberec, no využili by sme ho na účel, pre ktorý vyslovene nebol vyrobený, istotne by luxusne nepôsobil už po prvom dni. Pre ilustráciu si predstavme napríklad plyšový koberec použitý na vysoko frekventovanom mieste. Už po prvom dni by vlákna stratili pružnosť a vyzerali by ako udupaná tráva, navyše by sa časom povytrhávali. Niektoré typy kobercov sa hodia viac na komerčné využitie, iné pre neformálne miestnosti a ďalšie napríklad na miesta s vysokou frekvenciou pohybu.

Typy na najlepšie využitie luxusných kobercov

Pocit luxusu môžeme zažívať každé ráno po prebudení pri dotyku našich chodidiel s plyšovým alebo zamatovým koberčekom.

Ako celoplošný luxusne vyzerajúci spálňový koberec sa bude vynikajúco hodiť koberec saxony, či ešte kvalitnejší a luxusnejší koberec frieze. Ich použitie je tiež vhodné v akejkoľvek neformálnej miestnosti. V obývacích izbách, ale aj spálňach sú rovnako v kurze pravé vlnené koberce.

Na vysoko frekventovaných miestach sú často využívané luxusné, vysokokvalitné a odolné Wilton a Axminster koberce. Známe sú svojím komerčným využitím v hoteloch, reštauráciách, divadlách, kasínach či na výletných lodiach.