Sporiť sa oplatí!

Na peňažnom trhu pôsobí veľké množstvo bankových, ako aj nebankových inštitúciu. Keďže tento trh je v neustálom pohybe, je potrebné, aby bol nepretržite monitorovaný a analyzovaný. Keďže úspory považujeme v ekonómii za najluxusnejší statok, je sporiacim produktom venovaná patričná pozornosť. Ak ste tým šťastným, ktorého príjem prevyšuje výdavky a každý mesiac vám zostáva určitá suma finančných prostriedkov patríte medzi skupinu tých, ktorí môžu tieto prostriedky zhodnocovať.

Každý klient banky či inej nebankovej inštitúcie môže svoje peniaze zhodnocovať rôznymi spôsobmi, avšak veľmi obľúbeným produktom sú práve sporiace účty. Sporiace účty ako také prestavujú najjednoduchšiu formu sporenia a možno z toho dôvodu sa v súčasnosti tešia popularite a slangovo povedané, doslova dýchajú na krk ešte stále najobľúbenejšiemu vkladovému produktu, ktorými sú termínované vklady. Kladiete si otázku, prečo je to tak, keď je vo všeobecnosti známe, že termínované vklady ponúkajú svojim klientom možnosť efektívnejšie zhodnotiť ich prostriedky, než ako je to v prípade sporiacich účtov. Síce je pravdou, že úroky na sporiacich účtoch sú nižšie ako na termínovaných vkladoch a niekomu môžu pripadať menej atraktívne, no v súčasnosti prevláda na trhu so sporiacimi produktmi úplne iný trend. Klienti bánk uprednostňujú sporiace účty kvôli faktu, že svoje peniaze majú po ruke vždy a všade. Z toho vyplýva, že sporiace účty sú účtami, kde sa akumulujú úspory bez akejkoľvek viazanosti.

Skúsenosť ukazuje, že mnohé sporiace účty sú klientovi k dispozícii akosi automaticky, spolu s bežným účtom. Tento typ sporiaceho účtu je ideálny najmä pre tých, ktorí si chcú pravidelne sporiť a súčasne si prajú mať finančné prostriedky kedykoľvek dostupné, bez akýchkoľvek sankcií či výpovednej lehoty. Mnohé banky navyše poskytujú svojim klientom k spojeniu bežného a sporiaceho účtu aj rôzne výhody a benefity.