Rýchlosť internetu na Slovensku a ako sa vyvíja

Rýchlosť internetu na Slovensku a ako sa vyvíja

Internet na Slovensku sa neustále mení a vylepšuje. Stále využívame rýchlejšie služby, väčšie dátové balíky, pokrytie sa stále rozširuje a internetový signál majú aj v najodľahlejśích horských obciach. Ako sa to celé vyvíja?

Stručne z histórie

Internet sa na Slovensku využíva už nejakých tých pár rokov. Pamätníci vo veku okolo 25-30 rokov si určite pamätajú pripojenie, ktoré fungovalo pomocou obrovského upiśťaného modemu a pevnej linky. Decká, ak neviete, čo je to pevná linka, skúste použiť Google alebo sa spýtajte vašich mám.

Nesmrteľné káblovky

S odchodom analógových antén a príchodom digitálne televízie prišla alternatíva k rôznym satelitným prijímačom. Tou je samozrejme káblová televízia. Keď už sa ťahajú káble krížom krážom cez všetky ulice, prečo ich nenaťahať viac a nepustiť do nich internetový signál? Týmto heslom sa riadi množstvo poskytovateľov internetu. Dnes sú obyčajné káble pomaly vytláčané a nahrádzajú ich optické káble, ktoré majú neporovnateľne vyššiu rýchlosť.

Nachystajte modemy, prichádza digitálny signál

V posledných rokoch sa rozmáha príjem internetu len pomocou modemu. Žiadne káble, nič. Váš modem zachytí internetový signál „zo vzduchu“ a prenesie ho priamo cez kábel alebo cez wifi do vášho počítača. S rýchlosťou internetu a pokrytím signálu na Slovensku výrazný problém nie je.

Mobily naše milované

Čoraz viac sú internetové stránky navštevované práve prostredníctvom mobilov. Internet chceme mať pri sebe stále. Radi čítame a používame sociálne siete v MHD, vo vlaku a na cestách. Ponuka mobilného internetu na Slovensku je skutočne široká a dátový balík s objemom jeden GB viete dostať už za jedno eur. LTE sieť na Slovensku zažíva zlaté časy a pokrytie sa stále rozširuje. Nebojte sa a využívajte internet kdekoľvek naplno. Iba sa uistite, že váš mobilný telefón podporuje LTE (4G).