Pri kúpe domu budte vyberaví!

Keby ste sa opýtali ktoréhokoľvek realitného makléra z Re Max reality, čo je pri kúpe domu najdôležitejšie, odpovedal by jednoznačne: lokalita. Tá je pre väčšinu ľudí síce priorita číslo jedna, no ak kupujete nehnuteľnosť s tým, že v nej prežijete svoj život, na tieto veci sa nezabudnite spýtať tiež.

1. Orientácia

Ak chcete viac priameho slnečného svetla, kúpte si nehnuteľnosť orientovanú na sever. To viete neskôr jednoducho kontrolovať, keď chcete mať v zime viac svetla a v lete, naopak, príjemný chládok. Táto orientácia tiež poskytuje najlepší prístup do vonkajších priestorov a zároveň viete najlepšie využiť napríklad terasu ako súčasť obytného priestoru.

2. Vetranie

Nezabudnite nato aby ste okna mali umiestnene tak, aby ste mali možnosť vetrania. Napríklad strešné okná, obmedzujú vetranie viac ako tie dvojplošné. Aj poloha okien je dôležitá a to či sú okna situované do dvoru, na ulicu, alebo k susedom. Okná, ktoré budú slúžiť na vetranie by mali byť situované mimo ulicu, a to preto lebo, určite nechcete aby sa hluk z ulice ozýval vašim domom. Navyše na ulici je zvýšená prašnosť, takže každým otvorením okná so zameraním vyvetrať si sa vám do domu jedine tak napráši.

3. Zmeny dispozičného riešenia

Poctivo si rozmyslite a navrhnite dispozičné riešenie domu. Uľahčí vám to v budúcnosti prácu s prípadným prerábaním domu. V prípade zlej dispozícii kuchyne či kúpeľne ide o vysoké náklady a prestavba sa stáva omnoho zložitejšou. Pri prehliadke nehnuteľnosti si preto dobre všimnite, kde sa tieto kľúčové miestnosti nachádzajú.

4. Charakter a integrita

Ak uvažujete o kúpe staršej nehnuteľnosti, dajte si pozor na kvalitu konštrukcie. Pri staršom type nehnuteľnosti máte plusom vysoké stropy, ktoré opticky zväčšujú priestor. No steny v starších konštrukciách bývajú krivé a tak v niektorých prípadoch máte obmedzené možnosti rekonštrukcie.

5. Susedia

Nejde tak celkom o to, že aké správanie majú vaši susedia. To na začiatku pri kúpe alebo výberu pozemku neodhadnete. Ide skôr o to, aby ste sa zamerali nato, či ich dom bude nejakým spôsobom ovplyvňovať vaše bývanie. To znamená, či ich dom nebude brániť tomu vášmu. Či vám vyhovuje záhrada tesne pri sebe, rovnaký plot, ale aj či ich osvetlenie nemôže zatieniť vašu terasu.