Prasklina na čelnom skle nemusí nutne znamenať jeho výmenu

oprava autoskla

Poznáte to. Idete po ceste, zrazu sa ozve rana a vy už len vidíte na čelnom skle vzniknutú jamku alebo prasklinu. Po prvotnom šoku začnete rozmýšľať nad výmenou čelného skla a rátať koľko vás to bude stáť. No výmena skla nie je vždy nutná, pretože vo väčšine prípadov postačí oprava autoskla. A práve o nej si povieme v dnešno článku.

Za všetko môžu kamienky

Praskliny alebo jamky na čelnom skle vznikajú odrazom kamienkov od áut jazdiacich pred vami. Kinetická energia letiaceho kamienka je taká silná, že čelné sklo je po takomto náraze mnohokrát poškodené. Poškodenie čelného skla hrozí najčastejšie v zime, keď sa cesty posypujú a sú plné drobných kamienkov.

Pomôže oprava autoskla

V prípade poškodeného čelného skla nie je vždy potrebná jeho výmena, pretože až v 80% prípadov postačí oprava autoskla. Tá sa dá realizovať vtedy, ak prasklina nie je v priemere väčšia ako 10cm a nezasahuje k okraju skla alebo priamo do zorného poľa vodiča.

Ako vyzerá taká oprava?

Spôsob opravy autoskla je založený na použití špeciálnej látky. Najprv sa však pod tlakom odsaje vzduch z praskliny a vyplní sa spomínanou špeciálnou látkou. Tá po vytvrdnutí získa rovnaký index lomu svetla ako má sklo. Sklo má po takejto oprave naspäť pôvodnú pevnosť. Celá oprava autoskla trvá zhruba hodinu dve, v závislosti od miery poškodenia.

Treba konať, čo najrýchlejšie

Opravu autoskla treba realizovať, čo najskôr, pretože prasklina musí byť čistá. Prach, vosk z umývarky áut, mráz alebo len pohyb stieračov cez poškodené miesto opravu sťažujú. A tak sa veľakrát stáva, že prasklina sa nakoniec nedá opraviť a neostáva nič iné, len vymeniť celé čelné sklo.

Poškodené čelné sklo netreba podceňovať a treba konať čím skôr. Oprava autoskla je predsa finančne oveľa menej náročná ako celá výmena. A tú vám poisťovne nepreplatia, kým sa sám „vinník“ neprizná, že kamienok vystrelilo jeho auto.