Pozor na verejné siete

Pozor na verejné siete

Čo spravíte, keď sedíte na autobusovej stanici a čakáte na svoj spoj? Ak má niekto v jej okolí verejné wi-fi pripojenie, pripojíte sa. Máme pravdu? Áno! Potrebujete predsa súrne odoslať e-mail alebo sa len nudíte a píšete si s priateľmi na sociálnych sieťach. Napadlo vám však niekedy , že je to nebezpečné?

 

Hlavne v obchodných domoch či na miestach, kde sa na malom priestore sústredí veľa ľudí, často nájdete nezabezpečené wi-fi pripojenia. Na to, aby ste sa pripojili, nepotrebujete žiadne heslo a nie sú chránené ani žiadnym šifrovaním. Hotový raj pre hackerov, ktorí si tak ľahko stiahnu vaše e-maily, heslá, dátumy narodenia či dokonca údaje o kreditných kartách.

 

arrow-1241975Na strane druhej existuje zabezpečené wi-fi pripojenie, ktoré je chránené heslom. Heslo by malo byť silné, to znamená, že by nemalo byť zložené len z písmien, ale aj z číslic a mať dostatočnú dĺžku. Najvyššiu bezpečnosť pri bezdrôtových pripojeniach docielite šifrovacím algoritmom WPA2. To platí nielen v prípade public wi-fi sietí, ale aj domácich.

 

Čo je WPA2?

V preklade hovoríme o Wifi Protected Acces 2, čo je šifrovací štandard technológie Wi-fi. Vďaka tejto technológiu majú hackeri menšie šance na to, aby zaútočili na vaše osobné údaje. Samozrejme, nie je to nemožné, pretože tak, ako sa rýchlo vyvíjajú technológie, tak rýchlo na ne reagujú aj hackeri. A často i rýchlejšie.

 

Pofidérny názov a žiadne heslo?

Tak na túto sieť sa radšej nepripojte. Wi-fi siete so žiadnym alebo príliš jednoduchým heslom sú pre hackerov doslova zlatou baňou. Ľahko sa dostanú k prístupovým údajom, ktorými sa prihlasujete, ako aj k informáciám, ktoré odosielate. Prevenciou proti tomu, aby ste sa stali obeťou, je len a len vaša zodpovednosť. Verejné wi-fi pripojenia používajte len na to, aby ste vyhľadali potrebné informácie. Určite sa cez ne  neprihlasujte na sociálne siete a neodpisujte na pracovné správy.

 

Osobné údaje dajte len stránkam, ktoré sú šifrované

Ak potrebujete niekde vyplniť svoje kontaktné údaje, urobte to len na stránkach, ktoré sú zabezpečené SSL šifrovaním. Teda tie, ktoré začínajú kódom HTTPS. Nestačí pritom, aby to boli len konkrétne podstránky, kde sa s vašimi citlivými údajmi narába. Takto zabezpečený by mal byť celý internet. Bankové prevody robte iba zo súkromného pripojenia. A úplne najlepším riešením, ako sa vyhnúť nebezpečenstvu, a ostať v kontakte s virtuálnym svetom, je zaobstarať si vlastný mobilný internet.