Porazte zvýšený cholesterol aj sami!

Porazte zvýšený cholesterol aj sami!

Pod slovom cholesterol si väčšina ľudí automaticky predstaví niečo zlé a pre človeka nebezpečné. Cholesterol však ľudské telo potrebuje a je pre neho nevyhnutný. Každá jedna bunka vášho tela potrebuje cholesterol na stavbu bunečných membrán, hormónov, vitamínu D a žlče na trávenie tukov. Škodlivý začne cholesterol byť, ak sa spolu s ďalšími tukmi začne ukladať do ciev. Tento proces môže viesť až k infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhode. Ako hladinu cholesterolu znížiť na neškodné číslo?
medical-563427_960_720Ako sa zbaviť zvýšenej hladiny cholesterolu a ako jej predísť
Lekár vám pravdepodobne okamžite poradí lieky. Tie však nemusia byť jediným možným riešením. Dá sa to aj nasledovne:
– každý deň aspoň 30 minút cvičte. Cvičením sa zvyšuje cirkulácia krvi v tele, čo má priaznivý vplyv aj na obranyschopnosť organizmu,
– vyhýbajte sa nadmerným množstvám alkoholu a nefajčite,
– konzumujte čo najväčšie množstvo čerstvej zeleniny,
– znížte príjem živočíšnych tukov: opatrne s výrobkami z plnotučného mlieka, tučným mäsom a vnútornosťami,
– koniec vysmážaniu. Duste, varte a naparujte,
– zredukujte sacharidy a cukry v strave. Nahraďte ich radšej ovocím.
– neverte zaručene “zdravým” raňajkovým cereáliám,
– pomôcť môže aj olivový olej, kokosový olej, obyčajné maslo,
– výborný efekt na znižovanie cholesterolu majú aj čerstvé orechy a semiačka.
Základným pravidlom, ktoré treba dodržiavať, aby ste sa vyhli vysokému cholesterolu, je snažiť sa jesť vyváženú stravu, nezabúdať na aspoň aký-taký príležitostný pohyb, nepreháňať to s alkoholom a vyhnúť sa cigaretám. Nemusíte byť žiadny vegetarián, vegan ani nič podobné. Stačí, ak sa budete stravovať racionálne a nemáte sa čoho báť.
Nezabúdajte ani na to, že zvýšený cholesterol hneď neznamená, že vás v najbližšej dobe čaká infarkt. Vôbec nie. Preto zvýšený cholesterol nie je dôvodom na predpisovanie nebezpečných liekov, ktoré majú mnoho vedľajších účinkov. Všetko prekonzultujte s lekárom a snažte sa pomôcť si aj sami. Pomôcť by vám mohol trebárs aj taký výživový doplnok v podobe rybieho tuku.