Plast alebo drevo? Poradíme vám s výberom materiálu vašich nových dverí a okien

Skončila vašim oknám a dverám životnosť alebo jednoducho by ste ich radi vymenili za nové? Ak sa trápite práve nad tým, akému materiálu dať prednosť, možno práve tento článok vám pomôže v rozhodovaní.

pvc_dvere_5Ako prvú si položte otázku týkajúcu sa bytu alebo domu. Existuje totiž pár faktorov, na ktoré ľudia často zabúdajú a predsa sú podstatné. Práve vďaka nim sa môžete pri výbere materiálu prikloniť k plastovým dverám alebo naopak sa rozhodnete pre tie drevené.

Kde bývate?

Najprv si uvedomte, v akom prostredí bývate. Žijete v paneláku uprostred mesta s nejednotným dizajnom alebo v tehlovom dome, kde sa udržiava pôvodný duch návrhu a dodržiavajú sa architektonické prvky a detaily? Bývate v modernom dome v modernej štvrti, alebo váš dom je navrhnutý vo vidieckom štýle? Všetky tieto faktory zohľadnite pri výbere materiálu okien.

Štýl vášho zariadenia

V druhom kroku sa porozhliadnite po svojich izbách a ich celkovom zariadení. Skúste si predstaviť, ako by sa vynímali na vašich oknách drevené alebo naopak plastové rámy. Zamyslite sa, či ste s vaším doterajším materiálom spokojný alebo by sa vám do izby hodilo niečo úplne iné.

Jednotnosť

V treťom kroku si uvedomte, že jednota je dôležitá. Striedanie materiálu v rôznych izbách pôsobí mätúco a môže byť finančne náročnejšie. Ak ste si zvolili plastové okná a dvere, ostaňte im verní vo všetkých izbách.

Izolácia

Ďalšou pomôckou pri výbere okien je to, aký veľký dôraz kladiete na izoláciu. Ak chcete ušetriť na energiách, lepším izolačným materiálom je plast. Nielenže vás chráni pred zimou a silným vetrom a v lete pred vysokými teplotami, izoluje vás aj pred nadmerným hlukom z ulice.

Ak však dávate prednosť atmosfére a príjemnej nálade, vhodnejším materiálom pre vaše okná a dvere bude drevo. Pôsobí útulnejšie a ak sa vám hodí do interiéru, nie je nad čím váhať.

V prípade, že máte stále problém s rozhodovaním, pouvažujte nad trvanlivosťou materiálu. Plast sa v súčasnosti vyrába z kvalitného PVC. Samozrejme, treba klásť dôraz na serióznosť firmy a kvalitu materiálu, či už ste si vybrali plastové okná a dvere, alebo ste sa rozhodli pre drevené.

Ak stále váhate a neviete uprednostniť ani jeden z materiálov, skúste sa poradiť s odborníkom z brandže.