Parapetné dosky ako štýlový doplnok okien

Parapetné dosky ako štýlový doplnok okien

Parapetné dosky v súčasnosti rozdeľujeme na vonkajšie a vnútorné parapety. Niekto si môže pomyslieť, že ide o nepotrebnú vec, ktorá zbytočne predražuje bývanie, no je na veľkom omyle. Pri parapetných doskách si treba uvedomiť, že nejde o sezónnu dekoráciu a pri jej kúpe si treba zvážiť viacero aspektov. 

Prvým veľmi dôležitým determinantom kvalitnej parapetnej dosky je materiál, z ktorého je  vyrobená. Materiálová základňa je v skutku široká a vybrať si môžete drevené, drevotrieskové parapety či parapety z PVC, umelého kameňa alebo exkluzívneho prírodného kameňa. Druhým faktom, ktorého zváženie stojí za to, je kvalita danej parapetnej dosky. Keďže sa nejedná o každoročnú investíciu je vhodné, aby ste pri kúpe nezvažovali iba cenu, ale najmä kvalitu. Dodatočná výmena nekvalitných parapetov predstavuje veľký zásah tak do interiéru, ako aj exteriéru a znamená tiež zbytočné finančné náklady. Základné technické vlastnosti, ktoré by parapetné dosky mali spĺňať je hygienická nezávadnosť, horľavosť a odolnosť. Pri zakomponovaní parapetných dosiek záleží aj na výzore daného parapetu. Vnútorné aj vonkajšie parapety predstavujú dekoračnú súčasť okna a preto si treba okrem rozmerov parapetu ujasniť aj farebnosť. Väčšina zákazníkov siaha po klasickej bielej, avšak v súčasnosti môžete siahnuť aj po inom odtieni a urobiť z vašej parapety štýlový prvok. Moderné sú aj laminované parapety, ktoré imitujú drevo, kameň či hliník.

Pri kúpe akýchkoľvek parapetných dosiek, či už vnútorných alebo vonkajších, je vhodné byť obozretní. Kvalitné parapetné dosky by sa nemali krútiť a pri tom, ako ich vezmete do ruky by mali klásť určitý odpor. Dôležitá vlastnosť je aj pevnosť. Jednotlivé steny medzi vnútornými komorami parapetov by mali byť rovné a čo najsilnejšie. Hoci je montáž parapetovej dosky jednoduchá, oplatí sa vám obrátiť na odbornú pomoc, ktorá dokáže lepšie zaistiť najmä tepelnú izoláciu danej parapety.