Oplatí sa pracovať v Bratislave?

taxes-740202_1280

Skončili ste školu a hľadáte prácu? Alebo ste už dlhšie bez práce či hľadáte novú prácu? Pýtate sa kde je najväčšia a najlepšia ponuka práce? Najväčšia je určite ponuka práce Bratislava. Ale je aj najlepšia ponuka práce Bratislava? Oplatí sa? Poďme sa na to trochu pozrieť.

Široká ponuka

Nech ste už vyštudovali akúkoľvek školu, tak v Bratislave by ste mali mať najmenší problém nájsť prácu, respektíve žiaden problém. Uplatnenie tu nájdu všetci, od čašníkov, šoférov, predavačiek, it – čkárov, účtovníkov, právnikov, lekárov a ďalších.

Platy

Je pekné a dobré, že v Bratislave nájde robotu každý, ale akú mzdu dostane za odvedenú prácu? Štatistiky sú jedna vec, no ďalšia vec je realita. A tá je taká, že platy predavačiek sa pohybujú okolo 500 eur mesačne, šoféri si prilepšia o tých 600 až 800 eur mesačne, montážnici v automobilových firmách taktiež od 600 do 800 eur. Platy lekárov, právnikov a it – čkárov sú vyššie, ale tí by mali také platy aj mimo Bratislavy.

Výdavky

Ak nechcete bývať na ubytovni, tak Vám ostáva bývanie v podnájme. To však vôbec nie je lacné, za jednu samostatnú izbu zaplatíte zhruba 200e mesačne, v lepšom prípade o čosi menej, v horšom prípade o čosi viac. K tomu si treba prirátať električenku, stravu nejaké to pivo a zistíte, že veľká časť výplaty ak nie celá boli výdavky, a neušetrili ste nič.

Možno si poviete, tak si vezmem hypotéku. Ale bude Vám to vychádzať, ak mesačná splátka bude minimálne na úrovni 200 – 300 eur na mesiac, k tomu treba prirátať nájom a ostané Vám pár stoviek eur na vyžitie.

Hoci je ponuka práce Bratislava veľká, tak tie práce nie sú ohodnotené tak, aby ste mohli v Bratislave žiť slušný a pohodlný život. Je možno lepšie, ak budete doma zarábať 500 eur mesačne no výdavky budete mať výrazne menšie, budete k tomu doma s rodinou a priateľmi