Na ohrievači vody záleží

Na ohrievači vody záleží

Kúpa ohrievača vody nie je záležitosťou na niekoľko mesiacov. Kúpu si treba poriadne premyslieť, a to nielen čo sa týka kvality a referencií výrobcu, ale aj typu ohrievača. Dnes vám prezradíme čosi o ohrievačoch s nepriamym ohrevom, solárnych ohrievačoch vody a tepelných čerpadlách pre prípravu teplej vody.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ohrievače vody s nepriamym ohrevom

Ohrievač s nepriamym ohrevom zohrieva vodu takzvaným výmenníkom, ktorý sa nachádza priamo v ohrievači. Výmenník sa napája na zdroje tepla, ako je systém kúrenia, kotol na tuhé palivo alebo krbovú vložku. Musíte ale počítať s tým, že tento typ ohrievača bude fungovať len v kombinácii so systémom kúrenia. Existuje však možnosť do ohrievača dodatočne nainštalovať aj elektrické ohrievacie teleso. Ohrievač potom zvládne aj väčšie odbery teplej vody a vy ho môžete napojiť na viacero odberných miest.

 

Solárne sety

Solárne ohrievače , respektíve solárne sety fungujú na princípe toho, že voda je ohrievaná nemrznúcim médiom, ktoré obieha medzi solárnym kolektorom a výmenníkom. V kolektore sa voda ohreje a vo výmenníku v ohrievači vody predá zas teplo vode v zásobníku. Solárne ohrievače majú vysoký výkon a hravo si poradia aj s domácnosťou, kde je potrebný väčší ohrev na viacerých miestach.

 

Ohrievače disponujú výmenníkom tepla, ktorý je napojený na solárny systém, ale aj na elektrické  ohrievacie teleso, ktoré je určené na doohrev. Niektorí výrobcovia dodávajú toto teleso spolu s ohrievačom vody a nie je potrebné ho dodatočne dokupovať. Na to si však treba dať pozor, nie všetci výrobcovia to tak dodávajú. Môžete si dopriať aj model s ďalším výmenníkom tepla, ktorý vám umožní pripojenie na kúriaci systém. V tomto prípade si vyberáte, ako doohrievate vodu, keď slnko nestíha. A to buď elektrinou, alebo plynovým kotlom. To záleží len na vás.

 

Tepelné čerpadlá pre prípravu teplej vody

V tepelnom čerpadle sa nachádza chladiaci okruh, v ktorom prúdi chladivo z čerpadlovej jednotky do výmenníka. Chladivo potom zmení svoje skupenstvo a v spolupráci s elektrickou energiou dokáže dostatočne ohriať vodu presne podľa vašich potrieb. Najlepšie na tom celom je to, že pomocou tejto prevratnej technológie ohrejete vodu vyšším výkonom, ako je spotreba elektrickej energie. Tepelné čerpadlá našej značky sa pýšia najvyššími výkonovými číslami. Výkon, ktorým je voda ohrievaná, je trikrát vyšší ako je spotreba elektrickej energie. .