Na čo si dať pozor pri výbere nábytku do kúpeľne

Kúpeľňa je miesto v byte, ktoré slúži nielen pre vykonanie základných hygienických potrieb, ale stále viac a viac pre relaxáciu po náročnom pracovnom dni. Čoraz viac kladieme väčší dôraz na dizajn kúpeľní. Riešime nielen farebnosť – obklady, dlažby, ale aj interiér kúpeľne – od kúpeľňového nábytku, sanitu, až po vodovodné batérie. V dnešnom článku si povieme, akým chybám sa vyhnúť pri výbere kúpeľňového nábytku.

Vybrať si do kúpeľne nábytok je niekedy naozaj problém, hlavne ak vôbec nemáte predstavu, čo by ste vlastne chceli.

Materiál

Ako prvé na čo sa treba pozrieť, je druh materiálu, z ktorého je vyrobený, a aká je jeho povrchová úprava. Moderné výrobné technológie sú často tak dokonalé, že laik mnohokrát na prvý pohľad nespozná, či ide o prírodné drevo, dyhu alebo MDF dosku. Všetky druhy materiálov dokážu výrobcovia upraviť tak, aby vo vlhkej kúpeľni bez problémov vydržali niekoľko rokov.

Povrchová úprava

Odolnosť nábytku z masívneho dreva aj dyhy zvyšujú špeciálne laky, vosky a lazúry. Pri kúpe však skontrolujte, či je drevo ošetrené a nalakované nielen na povrchu skrinky, ale aj zozadu a vo vnútornom úložnom priestore. Rovnako postupujte aj v prípade nábytku vyrobeného z MDF dosky a lamina.

Odolnosť proti UV žiareniu

Odolnosť povrchu proti UV žiareniu by vás mala zaujímať hlavne pri bielom nábytku, najmä ak máte v kúpeľni okno. Pôsobením priamych slnečných lúčov totiž povrch nekvalitného bieleho nábytku časom zožltne, často sa objavujú aj škvrny. Aj tmavý nábytok stráca časom na sýtosti, nie však tak ako biely nábytok.

Spoje a hrany

Pozornosť venujte aj zdanlivo nepodstatným detailom, ktoré však rozhodujú o dĺžke života nábytku v kúpeľni, lebo sú to práve hrany a spoje medzi dielmi, kadiaľ vniká do nábytku vlhkosť a voda. Tie potom spôsobujú napučavenie a roztiahnutie materiálu.

Na trhu je dnes široká ponuka kúpeľňového nábytku od rôznych výrobcov, preto si dajte na výbere poriadne záležať.