Na akú podlahu, aký mop?

Rozhodli ste sa kúpiť mop, no neviete aký? Alebo už ho máte doma, no keď umyjete podlahu, výsledok nie je uspokojivý? Možno je to jednoducho tým, že máte mop, ktorý nie je na vašu podlahu. V dnešnom článku sa pozrieme na akú podlahu, aký mop je vhodný.

Drevené a plávajúce podlahy

Na drevené podlahy a plávajúce podlahy sú vhodné hlavne ploché mopy, ktoré majú návleky vyrobené z mikrovlákna (to za sebou nezanecháva chlpy, viditeľné kvapky ani šmuhy). Podľa výrobcov, by sa mali plávajúce a drevené podlahy vytierať takmer suchou handrou (mopom). Preto je dôležité mať pri upratovaní namokro kvalitný žmýkač, ktorý umožní mop prepláchnuť, zbaviť nečistôt a zároveň dosiahnuť optimálnu “vlhkosť” mopu.

Dlažba

Na dlažbu môžete použiť ako strapcový mop, tak aj plochý. Pre vytieranie namokro sú vhodné ako strapcové mopy, ale aj ploché. Pri plochých treba zvoliť vhodný materiál, ideálny je so slučkami, ktoré sa lepšie dostanú do medzier, kde ostáva najviac špiny. Pre vytieranie nasucho sa odporúčajú skôr ploché mopy.

Linoleum

Linoleum je veľmi citlivý prírodný materiál. Marmoleum je tiež prírodný, avšak oveľa odolnejší a modernejší materiál, ktorý rovnako ako PVC vydrží takmer všetko, až na hrubé zaobchádzanie, poprípade pád ostrého predmetu. Na údržbu sú vhodné ako ploché, tak strapcové mopy.

Kamenná a mramorová podlaha

Na kamennú a mramorovú podlahu používajte výhradne plochý mop s mikrovláknom. Prírodný kameň, mramor i umelý kameň sú veľmi citlivé na poškriabanie, veľmi zle sa z nich odstraňujú mastné škvrny a vodný kameň.

Korok

Na korok sa hodí plochý mop s mikrovláknom. Korok je vhodné vysávať, poprípade zotrieť skoro nasucho mopom navlhčeným pomocou rozprašovača.

Umývanie podláh pomocou mopu určite oceníte, a to nielen kvôli ušetrenému času, ale hlavne kvôli ušetreným rukám, chrbtu a námahe.