Letná brigáda

Prvýkrát som začal brigádovať, keď som mal pätnásť rokov. Bolo leto a ja sám som nevedel, čo s množstvom voľného času. Lákala ma predstava prvého zárobku a vlastných peňazí. Rozoslal som zopár odpovedí na inzeráty, no nikto ma ako pätnásť ročného nechcel zamestnať. Po takmer týždni hľadania som mal rozhovor s otcom. Povedal som mu svoje pocity sklamania z danej situácie a on sa ponúkol, že mi niečo nájde. Hneď na druhý deň som mal vybavený prvý deň na brigáde v stolárskej firme.
Po príchode do práce som sa zoznámil s celým kolektívom. Jednalo sa o pánov, ktorí boli vyučení majstri alebo pracovali len ako pomocná sila. Ihneď som sa spriatelil s mladšími kolegami, nakoľko tí starší pôsobili príliš rázne a odmerane. Otec avizoval, že moja práca bude spočívať v natieraní tatranského obkladu, rôzneho druhu nábytku a v podstate všetkého, čo sa v stolárskej dielni vyrobí. Práca mi išla od ruky a postupom času mi začali zadávať náročnejšie úlohy. Začal som vyrezávať, šmirgľovať, sekať a podobne. Práca ma veľmi bavila a sám som si vravel, že sa konečne môžem naučiť aj manuálne zručnosti. Okamžite som si predstavil situáciu, že ak v budúcnosti budem niečo podobné potrebovať, poradím si sám.

Po takmer mesiaci som fungoval ako riadny majster, nosil som montérky a po uši som bol zaprášený od prachu a pilín. Dielne som poznal ako vlastnú dlaň a vedel som ovládať takmer každý technický nástroj. Začal som taktiež chodiť na montáže, kde som pracoval ako pomocná sila.

Približne týždeň pred skončením leta som sa rozhodol, že si nechám posledný týždeň pre seba a kamarátov, aby som si záver leta patrične užil. Zo zarobených peňazí som si kúpil oblečenie a časť z nich si odložil na účet. Na túto brigádu spomínam veľmi rád a často, nakoľko som získal množstvo skúseností a zažil skutočnú manuálnu prácu na vlastnej koži. Ak by som nepracoval ako korporátny bankár, určite by bol zo mňa dobrý majster.