Hlavne bezpečne

Po tom, čo som skoro prišla o zdravie, si už do záhrady hocičo neobujem. Nosím už len poriadnu pracovnú obuv s pevnou podrážkou, ktorá zároveň dýcha. Odporúčam Vám nešetriť na svojich chodidlách a zaobstarať si kvalitné topánky a oblečenie, ak idete pracovať do záhrady. Zdravie máte len jedno, a ak oň prídete, neskôr si budete môcť hlavu búchať celý život, že ste sa v danej chvíli nechránili, či sa nezachovali inak. Ja som ostala doživotne poučená. Minulú jar, ked’ sa všetko začalo prebúdzať, som ako každý rok nabehla do záhrady. Vzala som si pracovné rukavice a šlapky čo som nosila na terasu, a do záhrady.

Niekedy som nezvykla riešiť, v čom idem von, vybehla som často vyhodiť smeti kľudne aj v papučiach. Ked’ bolo vonku sucho, chodil som doma v rovnakej obuvi ako po terase. No po tom, čo som zažila minulú sezónu, si už von neobujem nič bez pevnej podrážky. Šla som si ako už každý voľný víkend do záhrady pozberať úrodu do sklenníka, na políčko a vytrhať plevel, ktorý sa mi tu cez týždeň rozmnožil. Ked’ som bola s čistením hriadok hotová, šla som si nabrať vodu do ned’alekého potoka, kde si chodím po vodu, ktorou zavlažujem políčko a sklenník. Ako už zvyčajne som musela otvoriť bránku na plote, a pomaly sa predierať hustou húštinou, aby som sa dostala k vode.

pracovna_obuv

Ako som sa tak predierala bližšie k potoku, uvidela som hada. Bola to asi iba obačajná užovka, no ja som stuhla, a strašne som sa preľakla. Ostala som stáť ako socha dobrých päť minút, kým nezmizla v ned’alekých kríkoch. Ked’ som sa cítila trošku bezpečnejšie, načrela som vodou, ešte stále v šoku, do potoka, aby som nabrala čo najviac vody. Taká udivená z toho, čo som práve videla, som nedávala pozor na to, kam šlapem. Ako na potvoru sa mi šmykla noha, a ja som stúpila na ostrý, starý, hrzdavý klinec, ktorý nejaký dobrák vyhodil do potoka.

Hrot sa mi zaboril cez tenkú podrážku šlapky až do päty. Zvreskla som od bolesti. Ked’ som uvidela svoju prepichnutú nohu a potôčik krvi, ktorý sa z nej rynul, nebolo mi všetko jedno. Klinec som si vytiahla, položila ho na kameň a dokrivkala som domov. Neskôr ma čakali behačky po doktoroch a vyšetrenie krvi, aby sa vylúčilo podozrenie na gangrénu. Poučená som ostala na celý život. Už nikdy nebudem behať nikde v tenkých  topánkach, len v tých pracovných!