Hladká stena či obklad?

To, ako si každý zariadi svoj domov nakoniec podmieňuje aj to, ako sa v ňom bude cítiť. Každá izba má svoj dominujúci prvok, niečo čo hneď pripúta pozornosť každého, kto do miestnosti vstúpi. Mnohí sa to snažia docieliť umením, zaujímavým prevedením poličiek či aparatúrou, no zaručeným spôsobom, ako zaujať a dodať Vášmu priestoru jedinečný prvok je kamenný obklad. Už jedna stena obložená kamenným obkladom z pravého kameňa vie dodať miestnosti ten správny šmrnc. Alebo taký vysunutý krb, ktorého komín sa tiahne pozdĺž steny a kamenná štruktúra ho ešte väčšmi zvýrazňuje. Dodáva mu istú eleganciu. Kamenné obklady sú obľúbenou možnosťou ako pre interiér, tak aj pre exteriér Vášho bývania. Druhov a tvarov je na trhu niekoľko. Môžete si vybrať spomedzi malých kamienkov až po veľké kvádre.

Kameň sa opracováva niekoľkými spôsobmi. Technikou štiepania sa dosiahne nepravidelných tvarov, obľúbené z tejto techniky sú najmä obkladačky, dlažby a kamene na murovanie. Ručným alebo strojovým sekaním sa vyrábajú napríklad dlažobné kocky alebo obrubníky. Ďalej sa kameň môže rezať a omielať. Taktiež je pre zákazníka možnosť vybrať si zo širokej ponuky druhov kameňa. Na trhu sú možnosti ako bridlica, mramor, pieskovec, vápenec, čadič, žula, kvarcit, travertín, andezit a iné. Niektoré spoločnosti ponúkajú kamene podľa druhu, iné majú rôzne druhy len očíslované a zákazník si vyberie podľa obrázku a farebného prevedenia. Výhodou prírodného kameňa je, že sa veľmi ľahko udržiava.

Ak si chcete obložiť svoj dom zvonku kameňov, veľmi vyhľadávaným je práve štiepaný alebo lámaný kameň, ktorý sa veľmi často používa tiež na dlažby. Tak ako aj v exteriéry, aj v interiéry je veľmi obľúbený rezaný kamenný obklad, to znamená že sa predáva už vo forme obkladových panelov alebo pásikov tzv. remienkov. Existuje mnoho variant, ktoré si môžete vybrať, je ale dôležité sa potom s predajcom poradiť o tom, či máte steny vhodné na takýto druh obkladu, či sú schopné ho uniesť. Pre slabšie existujú potom obklady, ktoré stenu tak nezaťažujú ako tie ťažšie.