GPS navigácia – do auta aj do prírody!

Navigácie sa stali bežnou súčasťou života väčšiny z nás. GPS navigácia, ktorá dokáže presne lokalizovať našu polohu, zobraziť cestu a má aj množstvo doplnkových funkcií, sa stala výborným pomocníkom v každodennom fungovaní.

Podľa využitia sa navigácie delia do rôznych kategórií. Najznámejšou a najpredávanejšou je GPS navigácia do auta. Používa sa na dlhšie vzdialenosti, ale aj na tie kratšie, kedy sa jej plusy preukážu napríklad pri zobrazení cesty, na ktorej sa pracuje, a teda spomaľuje premávku. V takom prípade môžete zvoliť inú trasu a tým ušetriť množstvo času. Takéto navigácie sa rozlišujú podľa vybavenie. Existujú úplne jednoduché a základné typy, no aj o niečo zložitejšie. Tie majú napríklad vstavané bluetooth alebo umožňujú pozeranie filmov. Vďaka tomu máte zabezpečenú aj zábavu na dlhšie cesty pre deti. V takomto prípade ale budete musieť vybrať model s väčšou obrazovkou.

Popri automobilovej navigácii existuje aj GPS navigácia pre motocykle. Rozdiel medzi nimi je najmä v konštrukcii – tá na motorky vydrží viac. Je pevnejšia, odolnejšia, nevadí jej prach či voda a dá sa ovládať aj keď máte na ruke rukavicu.

Tretiu kategóriu zastupujú outdoorové navigácie. Využívajú sa pri turistike, čoraz populárnejšom geocachingu, no môžete si vďaka nim pomôcť aj pri zbieraní hríbov v lese a už sa nikdy nestratíte. Športovci zase ocenia nielen možnosti ako zobrazovanie trasy a terénu, ale aj doplnkové funkcie ako meranie rýchlosti, vzdialenosti alebo tepu.

Pri výbere navigácie je dôležité určiť si, na aký účel budete GPS používať. Podľa toho si môžete vyberať zo širokej ponuky modelov od rôznych výrobcov. Tiež si musíte uvedomiť, na akých miestach, prípadne v akých krajinách budete. Vybraná GPS navigácia musí obsahovať mapy presne týchto miest, lebo nech bude akokoľvek kvalitná, bez máp Vám bude úplne zbytočná.