Faktory ovplyvňujúce cenu povinného zmluvného poistenia

Faktory ovplyvňujúce cenu povinného zmluvného poistenia

Ako všetci vieme, každé jedno auto, ktoré je evidované, musí mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Cena povinného zmluvného poistenia sa však líši nielen podľa veku vozidla, ale aj podľa iných faktorov. V dnešnom článku si povieme, aké ďalšie faktory majú vplyv na cenu povinného zmluvného poistenia.

Podľa veku poistenca

Okrem veku vozidla, má vplyv na cenu pzp vek poistenca. Pri veku vozidla a veku poistenca, sa dá povedať, „čím staršie, tým lepšie“. Čím vyšší vek poistenca a čím staršie auto, tým lacnejšie pzp. A naopak čím novšie auto, a k nemu mladý poistenec, tým pádom vyššia cena pzp.

Podľa „registra“ vodiča

Pri tvorbe ceny pzp, poisťovne pozerajú aj na „register“ vodiča. To znamená, že vodič, ktorí jazdí celý život bez nehody bude mať lacnejšie pzp ako vodič, ktorý dvakrát ročne má poistnú udalosť. Taktiež poisťovňa prizerá na to, o aké poistné udalosti šlo. Či to bol ťukanec na parkovisku alebo „totálka“.

Podľa regiónov

Poisťovne taktiež prihliadajú na to, v akom regióne či okrese je auto prihlásené. A to z toho dôvodu, že je väčšia pravdepodobnosť poistnej udalosti, napríklad v Bratislave, kde je premávka zhustená od rána do večera ako napríklad v Gelnici.

Podľa najazdených kilometrov

Keďže konkurencia je tvrdá, každá poisťovňa sa snaží prísť s niečím novým. Najnovšie niektoré poisťovne pri uzatváraní pzp ponúkajú možnosť uzavretia pzp podľa najazdených kilometrov. Nebojte sa, poisťovne vám nebudú montovať žiadne počítadlá ani gps. Jednoducho pri uzavretí pzp sa odpíše stav tachometra, a na konci pzp znova. Pri uzatváraní pzp, si vyberáte kategóriu, do ktorej spadáte. Napríklad, ak viete, že jazdíte málo, vyberiete si tú najnižšiu s počtom kilometrov do desať tisíc.

Ako vidíte, veľa faktorov pôsobí na výslednú cenu povinného zmluvného poistenia.