Čo všetko pri rekonštrukcii vymeniť

Kúpili ste starý byt, ktorý sa chystáte rekonštruovať? Pred samotnou rekonštrukciou si treba ujasniť čo od rekonštrukcie požadujete a či plánované zmeny povedú k vašej spokojnosti. V dnešnom článku si povieme, čo všetko by mala rekonštrukcia bytu zahŕňať.

Elektrické rozvody, voda, topenie

Od predchádzajúceho majiteľa by ste mali zistiť, či sú vymenené rozvody elektriny, vody a kúrenia. Bolo by zlé zistiť, že máte síce krásny byt, ale nemôžete mať zapnutú práčku a zároveň variť vodu na čaj. To je problém hliníkových rozvodov, používaných často v budovách postavených za socializmu, napríklad v panelákoch.

Podlaha

Pri výmene podlahy musíte dbať aj na hlučnosť voči susedom a vybrať vhodný povrch dostatočnej izolačnej a zvukovej vrstvy. Nechcete predsa, aby vám susedia zvonili, že máte nahlas televízor a oni nemôžu spať. Vám by sa tiež zrejme nepáčilo, keby nad vami jazdili susedove deti na odrážadle po plávajúcej podlahe bez zvukovej (krokovej) izolácie.

Okná

Dôležité je zvážiť aj výmenu okien vzhľadom k hlučnosti, tepelnej izolácii a celkovému zatepleniu domu. Ak sú v byte ešte drevené okná, tak tam nemáte nad čím rozmýšľať a treba ich hneď vymeniť. Ak tam sú plastové, vtedy je dobré zistiť koľkoročné sú. Keď už majú nejakých 10-15 rokov je dobré ich vymeniť, aby ste už mali pokoj a nerozbíjali si byt neskôr.

Dvere

Ďalšou vecou na zváženie sú vchodové a bytové dvere. Vchodové by mali spĺňať bezpečnostné opatrenia. Získate tým výhodnejšie poistenie bytu a väčšiu ochranu pred vlámaním. Pri interiérových dverách platí to, čo pri oknách. Radšej vymeniť pri rekonštrukciu bytu, ako neskôr, keď si “rozbijete” znova celý byť.

Rekonštrukcia bytu je finančne a časovo náročná, preto sa treba na ňu psychicky pripraviť, a vybrať si kvalitnú a overenú firmu.