Čo robiť, keď sa už na parapety neviete ani pozrieť?

parapety

 

Šetrili ste pri kúpe okien na parapetoch a teraz to ľutujete, pretožezub času sa na nich podpísal takým spôsobom, že je na nich nechutné, čo i len pozrieť? Rozmýšľate, čo teraz s nimi urobiť, keď okná sú ešte dobré? O tom, aké máte možností ich záchrany, si povieme v dnešnom článku.

Renovácia parapetov

V prípade, že máte parapety kovové alebo drevené, tak s ich renováciou by ste nemali mať nejaké veľké problémy. Vystačíte si s jednou plechovkou farby a ochranného laku, akurát musíte vybrať také, aby boli určené na daný materiál parapetu. Potom už len stačí natrieť. Ak ste už niekedy dávnejšie parapety natierali a farba sa lúpe, tak ju najprv treba zoškrabať. Tieto nátery majú nielen estetickú, ale aj ochrannú funkciu. Kovové parapety chránia pred hrdzou, drevené pred plesňami a škodcami. V prípade plastových parapetov je renovácia obtiažnejšia, no postup podľa návodu je nasledovný –prebrúsiť, zatmeliť a použiť samolepiacu tapetu.

Renovačné parapety

Ak sa vám do vyššie spomínaného riešenia nechce alebo ste ho už skúšali, no parapety aj tak nevyzerali k svetu, máte možnosť siahnuť po renovačných parapetoch. Tieto parapety sú určené do interiéru a ich výhodou je, že ich jednoducho nasadíte na pôvodné, takže sa vyhnete akejkoľvek výmene. Zároveň nedegradujú pôvodné funkčné vlastnosti, sú odolné voči oderom, poškrabaniu, pôsobeniu vody aj UV žiareniu.

Nové parapety

Poslednou možnosťou je kompletná výmena starých parapetov za nové, a to v prípade, že ani s jednou z vyššie spomenutých možnosti nie ste stotožnení. No táto možnosť je finančne najdrahšia, ale aj časovo najnáročnejšia. Nové parapety sa odporúča meniť súčasne s oknami.

Aby ste sa vyhli jednotlivým možnostiam renovácie parapetov alebo ich samotnej výmene, tak investujte pri kúpe okien aj do kvalitných parapetov a predídete, tak týmto problémom.