Čo je lepšie? Dom, alebo byt?

Časť života, ktorú musí riešiť nie jeden z nás. Otázka, ktorú si pri kúpe vlastného domova položí takmer úplne každý. Dom, alebo byt? Čo je lepšie?  Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody, obe sú šité na mieru inému typu ľudí. Veď aj vy ste sa už určite niekedy zamýšľali nad otázkou či je lepšie mať dom alebo byt. Pozrime sa na obe varianty a skúsme si ich porovnať.

Byt

Pre mnohých ľudí, ktorí celý život prežili v panelákovom byte je možno predstava života v rodinnom dome na míle vzdialená. Najmä pokiaľ ide o bývanie na vidieku. Ľudia žijúci na sídlisku sú zvyknutí na isté možnosti, ktoré im takéto bývanie poskytuje. Ide najmä o rozvinutejšiu infraštruktúru, širšiu ponuku ľahko dostupných služieb a široké spektrum aktivít a vyžitia v meste.

Navyše starať sa o byt je oveľa jednoduchšie ako o rodinný dom. Okolo domu je nielen viac práce v interiéry, ale aj exteriéry. To znamená, dvor, záhrada, trávnik… A to sú samozrejme všetko financie navyše. Práva okolo domu vyžaduje navyše okrem financií, aj množstvo času.

Byt predstavuje zrejme lepšiu voľbu pre ľudí, ktorí sa viac venujú práci, radi sa zabávajú a domáce alebo údržbárske práce typické pre život v dome ich vôbec nelákajú. Navyše či už sa rozhodnete pre kúpu starého, alebo nového domu, vyžaduje si to oveľa viac financií ako kúpa bytu. Preto je táto alternatíva výhodnejšia najmä pre mladých. Samozrejme, ceny domčeka niekde na vidieku a bytu v centre mesta, môžu byť rovnaké, mnohokrát vyjde takýto byt dokonca viac. Veľa závisí od lokality, veľkosti objektu a ďalších faktorov.

Dom

Napriek rôznym výhodám bývania v byte, je vlastný rodinný domček snom mnohých ľudí. Vlastniť rodinný dom prináša so sebou radu vymožeností, ktoré obyvatelia bytov len ťažko zakúsia. Môcť kedykoľvek vybehnúť na dvor, odtrhnúť si práve dozretú jahodu z vlastnej záhrady, okúpať sa v bazéne za domom alebo usporiadať gril – párty na dvore – to všetko a ešte viac ponúka život v dome.

Táto alternatíva je lepšia pre pre domáce zvieratá. Ak po nejakých v budúcnosti túžite. Aj pre rodiny s deťmi je dom tou lepšou voľbou pre bývanie. Na dvoje môžete pre detičky vymyslieť ihrisko a tak sa zahrajú aj priamo na vašom dvore. Veľkou výhodou domu je aj to, že nech už vaše deti plačú a kričia nebudete tak s veľkej miery obťažovať hlukom susedov, ako by to bolo v byte.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek variantu, prajeme vám aby vaše bývanie bolo vždy miestom kde sa budete vracať s radosťou. Ak si neviete rady, ochotne vám poradia realitní makléri z Re Max reality.