Chránite svoje ruky dostatočne?

Každý z nás inklinuje k niečomu inému. Niektorí z nás majú radi adrenalínové aktivity a športy, iného baví hranie spoločenských hier, iní majú zase lepšie vyvinutú jemnú motoriku a venuju sa napríklad šperkárstvu či drotárstvu. A čo Vy? Čo baví a zaujíma Vás? Aj ked’ má každý iné hobby, na jednom sa väčšina z nás zhodne. Dá sa pri týchto koníčkoch veľmi dobre vypnúť myseľ a naštartovať našu vnútornú energiu. Medzi takéto aktivity patrí napríklad aj záhradkárčenie, či práca v dielni. Aj vy radi pracujete v záhrade, na poli či v dielni? Pestujete si plodiny či kvety a považujete to zároveň za príjemný relax?

Myslite pri týchto činnostiach na ochranu svojho zdravia. Ak sa vystavujete dennému slnku, myslite na slnečné okuliare a vhodnú pokrievky hlavy, aby ste nedostali úpal, či mali kožné problémy. Takisto by ste mali myslieť na to, ako si ochrániť ruky. Ak pracujete manuálne na poli ci v dielni, prichádzate do styku s vplyvmi, ktoré Vám môžu poškodiť pokožku. Také ochranné, pracovné rukavice nie sú len pre lekárov a chemikov. Mali by byť aj vo vašej výbave! Čo i len upratovanie ide ľahšie, ked’ máme ruky ochránené gumenými rukavicami, a menej sa nám štíti umytie toalety či vyplenie buriny v záhone plnom hmyzu.

Neverte reklamám, ktoré sľubujú hydratačný účinok, ak budete umývať riad len holými rukami s ich prípravkami. Pokožka vie v teplej vode veľmi rýchlo popraskať, až Vám môžu nechtové lôžka prasknúť a krvácať. Pomocné sily v kuchyniach reštaurácií by k tomu určite mali čo povedať.

Ochranné rukavice podľa toho z čoho a ako sú vyhotovené, dokážu ochrániť ruky pred chemikáliami, baktériami, škrabancom, prepichnutím, prerezaním, ale aj pred chladom. Špecifickou kategóriou sú pracovné rukavice, ktoré sa vyznačujú odolnosťou voči teplu. Tieto teplovzdorné pracovné rukavice sú nevyhnutné pri činnostiach v mnohých odboroch od kovospracujúcich závodov, cez výrobu skla, plastu až po potravinársky priemysel.

Darmo, zdravie máme iba jedno, a kto by sa oň mal starať lepšie, než my sami.