Chcem stavať rodinný dom, ako začať?

Rozhodli ste sa stavať rodinný dom a nemáte ešte ani vybranú lokalitu. Tu je niekoľko zásadných vecí, ktoré si treba uvedomiť a ktoré treba brať na zreteľ pri kúpe pozemku ešte skôr ako začnete stavať dom. Výber lokality je to prvé a najdôležitejšie rozhodnutie. Tu sa nedá nejako všeobecne radiť. Je to čisto osobné, individuálne rozhodnutie. Pri výbere treba brať do úvahy, že tam strávite podstatnú časť svojho života (v prípade ak nemáte v pláne dom po dokončení predať) a teda treba dôkladne zvážiť všetky pre a proti. Dostupnosť do zamestnania, škôl, občianskej vybavenosti, zdravotníckych zariadení. Či uprednostňujete byť blízko do mesta s prípadnou dostupnosťou na MHD alebo Vám vyhovuje byť viac od civilizácie, v tichom prostredí a pod.

Ľudia z pravidla rozmýšľajú tak, že túžia mať opak toho čo majú. Čiže ak niekto býva v byte v meste, s kopou susedov okolo seba pod sebou a nad sebou, rozmýšľa nad tým odsťahovať sa do domu na priestrannom pozemku, kde môže vyjsť na terasu bez toho aby naňho pozerali susedia a deti sa môžu bezpečne hrať so svojimi štvornohými miláčikmi. Na druhej strane ale treba si dobre zvážiť aká je dostupnosť do zamestnania, do škôl, ranné nekonečné zápchy v kolónach áut smerujúcich do mesta a teda či mi to naozaj vyhovuje. Potom ľudia predávajú svoje vysnívané rodinné domy na okraji miest a vracajú sa žiť späť do mesta.

V neposlednom rade si treba uvedomiť aj to, že ak chcete mať naozaj príjemné prostredie pred svojim domom, musíte sa o to starať a venovať tomu svoj čas a energiu. Ak idete okolo nejakého rodinného domu, ktorý má krásne upravenú záhradu s množstvom rôznorodej zelene, je za tým množstvo venovaného času, energie a kopu práce.
Ak ste napriek týmto niekoľkým “akože” negatívám presvedčený o kúpe stavebného pozemku, pretože viete, že pri bývaní v rodinnom dome prevládajú práve tie pozitíva, tak Vám už nič v ceste za kúpou nestojí. Samozrejme závisí aj hlavne od financií akú lokalitu si vyberiete. Čím ďalej od mesta ste ochotný a schopný bývať, tým lacnejší stavebný pozemok nájdete a naopak čím bližšie do mesta s lepšou dostupnosťou, tým musíte siahnuť do vrecka hlbšie.
Ak už ste si vybrali pre vás vhodný pozemok, nasleduje samotná realizácia stavby domu. Pri stavbe domu je dôležitý výber správneho materiálu ako aj stavebného, ale aj výberu správnej strechy či plastovým oknám by ste mali venovať pozornosť. Pri samotnej realizácii stavby je však lepšie ak sa poradíte s odborníkmi.