Ceny nehnuteľnosti rastú najmä na západe

Hľadáte byt či inú nehnuteľnosť?  Na Slovensku je veľmi špecifický trh s nehnuteľnosťami. Nedá sa jednoznačne povedať, či stagnuje, alebo rozkvitá. Závisí to predovšetkým od konkrétnej lokality. Tým máme na mysli napríklad aj to, že v Bratislave je situácia iná ako v Košiciach. Je to spôsobené tým, že mladí ľudia sa sťahujú za prácou na západ čoho dôsledkom je klesajúci záujem o bývanie vo východnom regióne. A tomu západnému sa darí. Najlepšie to dokumentujú samotné ceny bytov. Ceny bytov v Bratislave sú jednoznačne až o 25% vyššie ako v ostatných častiach Slovenska.

Novostavba, starší byt, alebo holobyt?

Jedna z najdiskutovanejších tém pri kúpe bytu. Väčšina pomerne mladej populácie dá prednosť  novostavbe. Avšak premrštené ceny pozemkov, ako aj drahá pracovná sila, sa podpísali práve pod vysoké ceny novostavieb v Bratislave, ale aj jej  blízkom okolí. Pozitívom v tomto prípade je, že nové byty sú kvalitnejšie a väčšie. Pri ich cenách sa držte toho, že treba striktne porovnávať parametre, a najmä to, či je v cene zahrnutá aj cena pozemku, inžinierske siete a podobne. Mnohé ceny bytov sú pre zákazníka lákadlom, a až pri podpise zmluvy záujemca o byt odhalí, že cena je vyššia, ako predpokladal.

Využiť služby realitnej kancelárie, alebo nie?

Sú len dva typy ľudí. Tí, ktorí sa rozhodli nájsť si nové bývanie za pomoci realitnej spoločnosti, alebo na vlastnú päsť. Realitné spoločnosti sú predovšetkým korektné a požadujú primerané provízie za prevod bytu, poradenstvo a právny servis. Výhodou využitia služieb realitných kancelárií je najmä spísanie kvalitnej kúpnej zmluvy na byt, kde sú vyjadrené všetky podiely, spoločné priestory a všetky aspekty k bytu. Navyše realitných maklérov v Bratislave je ako maku, takže máte z čoho vyberať čo sa aj cenovej kategórie týka. V tomto prípade dajte na dobré referencie nielen makléra, ale aj celej realitnej spoločnosti.

Každopádne obhliadku bytu je dobré zrealizovať s odborníkom, či už pôjde s vami váš realitný maklér, ktorého je povinnosťou sprevádzať vás po obhliadkach, alebo si na rady pri kúpe nájdete inú pomoc.
Veľa šťastia!