Aký typ okna je najlepší?

Okná sú dôležitým stavebným prvkom každej budovy. Preto musia spĺňať viaceré faktory a ich správny výber nie je vôbec jednoduchý. Okná nie sú len stavebnou záležitosťou, ale aj estetickou. Patrí k nim úspora energie a tepla, ochrana proti hluku, bezpečnosť či odolnosť.

Výrobcov, ktorí ponúkajú okná, je veľa. Podľa čoho teda vyberať, čo musí dobré okno spĺňať? Dozviete sa v tomto článku.

Najskôr si treba zvoliť materiál, z ktorého by malo byť vyrobené. Môže ním byť plast, drevo či hliník, prípadne ich kombinácia. Materiál je dôležitý pre svoje rozdielne fyzikálne vlastnosti, ale aj pre vzhľad. Môže totiž celkový dojem zo stavby zlepšiť, ale aj úplne pokaziť.

Plastové a hliníkové okná sú vhodné pre tých, ktorí s nimi chcú mať čo najmenej starostí. Rámy stačí umyť roztokom bežného prostriedku na umývanie, ale lepšie je používať prípravky vyvinuté špeciálne na čistenie rámov takýchto okien. Drevené okná si vyžadujú pravidelné lakovanie a impregnáciu. Oknám treba raz za rok premazať kvapkou oleja všetky pohyblivé časti kovania, vyčistiť odvodňovacie kanáliky, skontrolovať funkčnosť kovania a prípadne ho nechať odborne opraviť.

Stále populárne plastové okná 

Plastové okná sú stále najvyhľadávanejšie. Sú najrozšírenejšie vzhľadom na dobrý pomer ceny k úžitkovým vlastnostiam. Výhodou plastových rámov z PVC oproti dreveným oknám je nižšia cena plastových okien a odpadá aj nutnosť pravidelných náterov.

Hliníkové okná

Hliníkové okná sú na rozdiel od plastových a drevených síce najelegantnejším, ale aj najdrahším riešením. Hliníkový povrch, ktorý môže mať rôznu farebnú úpravu, je mimoriadne trvanlivý.

Drevenné okná

Drevenné okná sú tou najlepšou voľbou ak bývate v starom dome, v dome s ľudovým charakterom alebo pri lese, vtedy o iných ako drevených oknách ani neuvažujte. Drevo je tradičný materiál, ktorým v podstate nie je čo pokaziť. A dnešné drevené okná dosahujú fyzikálne vlastnosti plastových okien.