Ako vyzerá pracovná náplň realitného makléra?

Ako vyzerá pracovná náplň realitného makléra?

Na úvod musím zdôrazniť, že vo svete nehnuteľností neexistuje nič také ako typický deň. Pre mnohých ľudí, ktorí si hľadajú novú prácu, je to možno práve to, čo by chceli počuť. Ak vás nebaví pracovná rutina a chcete mať tak trochu voľné ruky, možno je táto práca práve pre vás.

Hoci realitní agenti nemajú svoje typické dni, aj oni vykonávajú niektoré činnosti na dennej alebo takmer na dennej báze.

Lov klientov

Tak ako každý biznis, aj tento je závislý od klientov. Existuje mnoho spôsobov ako na to. Asi každý nováčik začal so svojím okolím, okruhom rodiny a známych. Ak to šlo dobre, odporúčanie prinieslo ďalšie odporúčanie a tak to šlo ďalej. Znie to samozrejme veľmi jednoducho, no všetci čo začínali vedia, že to tak nie je. V každom prípade je nevyhnutné vypustiť do sveta, čo robíte a dať ľuďom o sebe vedieť! Ďalším spôsobom je začať pracovať pod maklérskou spoločnosťou, kde časom získate mnoho kontaktov, ktoré sa časom budú ozývať práve vám.

Papierovačky     

Všade tam, kde sa niečo kupuje a predáva, musia byť prítomné aj nejaké zmluvy, dohody, výpisy, posudky a tak ďalej. Skrátka sa tomu nevyhnete.

Držať krok s trhom  

Musíte mať prehľad na trhu s realitami. Aké nehnuteľnosti sú a budú na predaj, aká je ich momentálna likvidita, po čom je práve najväčší dopyt, aká je súčasná úverová politika, aké sú úrokové sadzby, poznať súčasné trendy a mohol by som pokračovať ďalej. Touto fázou zvyčajne začína úspešný realitný agent svoj deň. Prvú hodinu svojho pracovného času zvykne venovať oboznámeniu sa s novinkami.

Poznať svoje mesto

Mnoho úspešných realitných agentov dobre pozná svoju štvrť, mesto alebo kraj. Nie je to len o tom, poznať samotnú nehnuteľnosť a jej technické parametre. Keď ľudia kupujú byt či dom, tak nekupujú len nehnuteľnosť, ale aj jej okolie. Správny agent pozná okolie a vie poskytnúť informácie aj z danej štvrte. Ako ďaleko sú školy, zastávky, obchody, podniky a všetko osobité, čo daná lokalita ponúka. Ide o to vžiť sa s okolím a komunitou ľudí, aká tam žije a chce žiť. Vďaka tomu vie klientovi na základe jeho preferencií ponúknuť niečo, čo by ho skutočne očarilo.

Kontinuálne vzdelávanie      

Vieme, že nikto nespadol z neba vzdelaný. Každý si svoje vedomosti a skúsenosti musel vybojovať. Niekedy to stálo len čas, inokedy aj príučku. Vytrvalou prácou a pozitívnym vzťahom k vašej práci, sa raz z vás určite stane expert cez reality.

Dúfam, že som vás týmto neodradil, ale naopak namotivoval. Pracovná náplň realitného makléra samozrejme spočíva aj v ďalších najmä čiastkových aktivitách. Tie sú možno menej dôležité, no ako to poznáme, zaberú nám ešte viac času. V každom prípade to nie je práca pre každého, no ak sa v nej nájdete, nebudete chcieť určite meniť.