Ako vybrať toho správneho pomocníka do domácnosti

Ako iste viete, na trhu je dnes veľký výber pomocníkov, ktorí vám pomôžu s upratovaním. Už nemusíme drhnúť dlážku kefou a čistiacim prostriedkom kolenačky, ako to robila napríklad Popoluška v rozprávke. Aj domáce spotrebiče či pomôcky prešli vývojom, ktorý sa dnes nedá porovnať s trendami z čias našich starých mám. Na druhej strane, ked’ je na trhu veľká ponuka, ťažšie si zákazník vyberá. Ak plánujete vybaviť svoju domácnosť pomocníkmi, treba si dopredu zvážiť, koľko chcete do údržby investovať. Na trhu nájdete lacnejších aj drahších pomocníkov.

Mopy

Každý mop sa skladá z troch častí a to z držiaku mopu, samotného mop a násady (tyče). Mopy poznáme parné, rotačné, alebo ploché. Takisto v priestoroch ako býva škola, haly, telocvičňa a podobne sa využíva aj špeciálny typ mopu a to zametací mop. Zametacie mopy sa používajú aj na čistenie plôch kde z hľadiska bezpečnosti nie je vhodné čistiť podlahu namokro pretože hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia.

Mopy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Ideálne je, ak má mop ľahkú, ale zároveň veľmi odolnú a pevnú tyč. Čo sa týka samotnej časti, ktorá podlahu čistí, tá vie byť ak hovoríme o štandardných mopoch vyrobená z bavlny, viskózy či mikrovlákna. Poznáme aj strapcové mopy. Dostanú sa ľahšie medzi časti nábytku, zanechávajú však na podlahe väčšie množstvo vody ako plošné mopy. Môže trvať dlhšiu dobu, kým podlaha vyschne. Ani strapcové mopy však nie sú všetky rovnaké a rozdiely sú najmä v materiáloch, z ktorých sú strapce vyrobené.

Je už len na Vás, ktorý typ si zvolíte. Závisí to samozrejme od povrchu, ktorý budete umývať. Bavlnené mopy sa hodia na všetky podlahy ako je prírodný kameň, linoleum, guma a podobne. Okrem drevených a laminátových plôch. Na drevené a laminátové podlahy sa používajú mikrofázové mopy. Tie sa používajú s minimálnym množstvom čistiaceho roztoku, vďaka čomu podlaha nenavlhne. Mikrofázový mop sa dá použiť aj na dosušovanie alebo len doleštenie podlahy.

Dobré je, ak si k mopu zaobstaráte aj vedro, ktoré za vás mop aj vyžmýka, takže sa nebudete musieť zbytočne namáhať.