Ako vybrať obývaciu stenu

Ako vybrať obývaciu stenu

Keď sa povie obývacia stena, možno Vás ako prvé napadnú ťažkopádne nábytkové zostavy, ktoré boli prehliadkovým mólom suvenírov, sídlom televízie a ešte k tomu im úplne chýbal akýkoľvek nápad či vkus. Obývacie steny, z ktorých si dnes môžete vyberať, majú so svojimi predchodkyňami spoločný iba názov, pretože inak sú úplne odlišné.

Majú elegantný a moderný vzhľad. Jednoduchý dizajn, sú vyrobené z rôznych materiálov a povrchové úpravy vás navyše ani nijako neobmedzujú, všetok nábytok ľahko skombinujete a prispôsobíte celému interiéru.

Typ a veľkosť

V prípade, že vaša obývačka je rozmerovo podobná obývačkám klasických bytov v panelovom dome, mali by ste zvoliť ľahkú vzdušnú stenu vo svetlejších farbách pozostávajúcu zo samostatných kusov nábytku. Tak sa vyhnete optickému zmenšeniu miestnosti, jednotlivé kusy obývacej steny navyše môžete pri zariaďovaní vhodne kombinovať.

Naopak vo veľkej obývačke sa “stratí” kompaktná stena, ktorú je možné prípadne doplniť voľne stojacími solitérmi.

Farba

Farbu a štýl obývacej steny voľte rozvážne. Ak máte obývačku prepojenú s kuchyňou, je dôležité, aby stena nenarušovala jej vzhľad. Snažte sa, aby sa do interiéru hodila farebne aj materiálovo. V malých priestoroch urobia lepší dojem obývacie steny vo svetlej farbe, postavené na železných podperách / nožičkách a zložené z jednoduchších a menších kusov. Takýmto riešením totiž dosiahnete optické zväčšenie miestnosti.

Svetlé obývacie steny vyniknú na tmavej podlahe a naopak na svetlej podlahe vyniknú tmavé obývacie steny. Ak máte radi prírodné farby, voľte stenu v dekore dreva, ktorý je okrem iného aj naozaj trendy.

Výber obývacej steny ovplyvní vzhľad celej obývačky, nakoľko obývacia stena je dominantou priestoru. Je teda dobré, keď si sadnete k počítaču alebo si obeháte kamenné predajne a pozriete sa, čo všetko sa dá zohnať.