Ako vybrať najlepšiu pôžičku

Ako vybrať najlepšiu pôžičku

Nech si už vyberáte pôžičku pre dôchodcov, pôžičku pred výplatou či pôžičku ihneď alebo akúkoľvek inú formu pôžičky, nevyberajte ju bezhlavo, pretože môžete na to doplatiť. Preto si v dnešnom článku povieme ako postupovať pre výber tej najlepšej pôžičky.

Stanovte si parametre

Najprv sa zamyslite nad tým, koľko peňazí vlastne potrebujete. Veľa ľudí si často požičiava viac ako dokáže splatiť. A vtedy je problém na svete. Stanovte si maximálnu hranicu pôžičky. S tou samozrejme súvisí aj celková doba splatnosti. Tá by mala byť nastavená tak, aby vám vo výsledku vznikli mesačné splátky, ktoré nijako neohrozia váš rozpočet.

Pozor na poplatky

Pri výbere pôžičky pre dôchodcov, pôžičky pre mladých a iných pôžičiek dávajte pozor na skryté poplatky. Niektoré pôžičky totiž vyzerajú na prvý pohľad veľmi lákavo, ale to len preto, že s ich parametrami nie sú uvádzané platby za ľubovoľné pridružené služby. V takom prípade môžete tiež prerobiť veľa peňazí, čo väčšinou zistíte až príliš neskoro.

Zaujímajte sa o úrok a RPSN

Pri výbere konkrétnej pôžičky, napríklad pôžičky pre dôchodcov sa zamerajte nielen na hodnotu úroku, ale predovšetkým RPSN. Hodnota RPSN totiž hovorí, koľko za úver vo finále zaplatíte a zahŕňa nielen úroky, ale tiež prípadné poplatky, ktoré môžu byť s daným úverom spojené.

Zmluvu dôkladne preštudujte

Pred uzavretím pôžičky si v pokoji prečítajte zmluvu a všetky súvisiace dokumenty. Nie všetci poskytovatelia majú zmluvy prehľadné, zrozumiteľné a stručné. Keď nebudete v zmluve niečomu rozumieť, nebojte sa opýtať. Seriózni poskytovatelia pôžičiek vám radi na vaše otázky odpovedia a všetko vysvetlia.

Hoci sa ocitnete vo finančnej tiesni, nikdy neberte pôžičku unáhlene, ale dôkladne si ju vyberte. Ak sa unáhlite, v konečnom dôsledku sa vám to môže škaredo vypomstiť.