Ako vybrať koberec

Aby sme vybrali koberec, ktorý splní presne naše požiadavky, treba si ujasniť, kde sa bude koberec používať, akú funkciu má plniť a čo od neho vlastne očakávame. Koberec, ktorý je určený do detskej izby, bude vyzerať inak ako napríklad do spálne. V dnešnom článku si teda povieme ako správne vybrať koberec.

Materiál

Od výberu materiálu sa odvíja aj kvalita koberca a jeho použitie v interiéri. V podstate máme dve možnosti. Buď si vyberieme koberec s umelým vlasom alebo prírodný materiál. Medzi najčastejšie používané vlákno u celoplošných kobercov patrí polyamid (nylon), ktoré je mimoriadne pružné a trvanlivé.. Za najkvalitnejší materiál považujeme vlnu, ktorá je veľmi príjemná na dotyk a pýši sa dlhou životnosťou. Na rozdiel od syntetických materiálov však nie je antialergénna, takže nie je vhodná pre alergikov a osoby s dýchacími ťažkosťami.

Parametre vlasov

Zásadný vplyv na životnosť koberca má hustota vlasov. Platí tu priama úmera medzi počtom vlákien a odolnosťou. Pre vysoko zaťažované priestory ako je kuchyňa, chodba, obývačka či detská izba, treba vybrať radšej koberec s vyšším počtom vlákien. Pri výške vlasu zase platí pravidlo, čím dlhšie vlasy, tým náročnejšia údržba, pretože sa v nich ľahšie zachytávajú nečistoty. Tie sa preto skôr vyberajú do spálne a do pracovne, kde je koberec menej namáhaný, a kde si chceme dopriať pohodlie.

Farba a vzor sú tiež dôležité

Pri nákupe koberca z estetického hľadiska je pravdepodobne najdôležitejšie vybrať správnu farbu a vzor koberca. Oboje by mali ladiť s vybavením miestnosti, v ktorej má byť koberec. Ak kupujeme koberec do už zariadenej izby, vyberáme skôr decentné vzory a jemnejšie farby. Koberec s výrazným motívom sa ťažko kombinuje s nábytkom. Pri výbere koberca do pracovne či do iných komerčných priestorov je lepší jednofarebný koberec.

Pri výbere koberca je dobré sa riadiť spomínanými parametrami. Avšak, ak sa vám páči koberec, ktorý je úplne mimo kritérií nevadí, pretože to bude váš koberec a vy budete po ňom chodiť, nie iní.