Ako si vyberiete vhodný rám na obraz?

Aj to najkrajšie umelecké dielo alebo fotka môžu pôsobiť nevhodne. A to vtedy, ak sa nehodí do priestoru, do ktorého ste ho umiestnili alebo ste vybrali na obraz zlý rám. Myslíte si, že keď ste si konečne po toľkom váhaní zaobstarali ten obraz, tak už máte vyhrané? Vôbec nie. Vybrať ten správny rám môže byť ešte ťažšie. Prakticky čokoľvek sa dá zarámovať vo všetkých možných veľkostiach. Výzor rámu by ľudia určite nemali podceňovať, pretože práve ten by mal posunúť umelecké dielo alebo fotku na ešte o čosi vyššiu úroveň Napr. ak máte doma nejaký významnejší kus umenia menších rozmerov a dáte ho do skutočne rozľahlej izby, stratí sa a bude pôsobiť nevýrazne. Hoci v menšej izbe by bol hviezdou.
Ešte predtým, ako nabehnete do obchodu alebo sa začnete preklikávať cez všetky internetové obchody, všimnite si nasledovné:
1. Veľkosť miestnosti
Rozmery miestnosti nie sú dôležité iba pri výbere nábytku, ale aj pri voľbe rámovania. Do veľkej izby nedávajte maličké obrazy, ktoré si pri vstupe do nej snáď nikto ani nevšimne. Ak však na tom trváte, dajte si vytvoriť originálne a výrazné rámovanie. Nebojte sa trošku experimentovať. Čo chýba vášmu obrazu na veľkosti, to doplní výraznosť a veľkosť rámu. Predovšetkým však ide o to, aby jednotlivé komponenty (nábytok, okná, dvere) spolu príjemne ladili.
2. Veľkosť steny, na ktorej bude obraz visieť
Izba síce môže byť veľká, ale stena, na ktorú plánujete zavesiť svoj obraz nie je neobmedzená. Nezabúdajte na okná, dvere a trebárs aj krb. Ak máte na mysli veľkolepý rám, pre istotu si tú stenu zmerajte.
3. Rozmery nábytku v miestnosti
Rám si musí s vaším nábytkom jednoducho rozumieť. Ak už viete, do ktorej miestnosti obraz zavesíte, všimnite si veľkosť nábytku v nej. Ak ju budete poznať, budete tak vedieť lepšie odhadnúť proporcie vášho nového rámu tak, aby obraz vynikol a do izby jednoducho zapasoval.
Rámovanie nie je až tak jednoduchým procesom, ako sa mnohí domnievajú. Preto, ak chcete, aby vaše fotky či obrazy skutočne vynikli, by pre vás možno nebolo zlé dať si poradiť aj od odborníkov.