Ako postupovať pri kúpe nového domova?

Nájsť si bývanie, ktoré nestratí hodnotu ani po rokoch je skutočne náročné. Ľudia hľadaním ideálneho bývania strávia niekoľko mesiacov, hoci aj rokov. Poradíme vám, aké otázky vám pri snahe nájsť si vlastné bývanie mohli aspoň z časti pomôcť.

Váš výber bytu, alebo domu by mali sprevádzať nasledujúce otázky:

1. Aké prostredie a lokalitu má nehnuteľnosť, ktorú som si vybral/a?

Prirodzené „zapadnutie“ do prostredia by malo byť vyvážené vlastnou identitou, výnimočnosťou a ľahkou identifikáciou. Vzhľad štvrtí a obytných celkov dotvára imidž samotných obyvateľov. Rozhoduje to o tom s akými susedmi sa budete deliť o spoločné priestory. Zároveň to ovplyvňuje, ako sa budete v nej cítiť, ale aj to, ako budú vás a vaše bývanie vnímať iní. Predsa len sa zadlžujete na niekoľko rokov, tak nech to stojí zato!

2. Aká je lokalita a čo sa vyskytuje v jej okolí?

Pri kúpe nehnuteľnosti nie je ani tak dôležitá samotná nehnuteľnosť, ale skôr to aká lokalita ju sprevádza. Či sa v jej okolí vyskytuje sociálne zariadenie, ako škôlky, školy, pošta, úrady, zdravotnícke zariadenia a obchody. Dnes je v móde výstavba novostavieb, ktoré ešte len začínajú budovať mestskú časť, tzn. byt na lúke, nič viac nič menej. Byt sa síce oplatí, no čakať roky na vybudovanie obchodu či iných rôznych sociálnych zariadení je otázka niekoľkých rokov. No ak vám byt na osamotenom mieste neprekáže, využite to.

3. Bezpečnosť v okolí nehnuteľnosti

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste. Nenechajte sa zlákať super cenou na úkor bezpečnej lokality. Popýtajte sa rodiny, priateľov, známych, ktorí bývajú blízko, alebo priamo v lokalite, kde byt chcete kúpiť na ich skúsenosť a názor. Nenechajte sa predajcom zlákať na dobrú cenu, pretože väčšina z nich veľmi dobre vie, prečo sa bytu chcú zbaviť čo najrýchlejšie.

4. Doprava

Vyberať si byt, alebo dom od ktorého budete mať na skok do práce je síce super predstava, ale nikdy neviete či v tejto lokalite budete bývať aj za 5, 10 či 20 rokov.  Preto si vyberajte neutrálne miesto postavenia bytu, alebo domu aby ste mali všetko ľahko dostupné a vyhovujúce vašim podmienkam. Ak ste si nie istý vysokou cenou, v lokalite, v ktorej byt hľadáte oslovte realitných maklérov z Re Max Reality, ktorí vám isto ochotne poradia a prekontrolujú aktuálnu ponuku na trhu.

A hlavne váš lov na nový domov nevzdávajte ihneď pri prvej, alebo druhej ponuke. Veľa šťastia!