Ako položiť dlažbu svojpomocne

Máte obavy pustiť sa do kladenia dlažby svojpomocne? Veľa ľudí si myslí, že je to zložitá práca, ktorú zvládnu len odborníci, ale nie je to tak. Stačí si len vybrať tú pravú dlažbu, nechať si od skúsenejších poradiť správny postup a môžete sa pustiť do toho. V dnešnom článku si povieme ako by mal taký postup vyzerať.

Výber dlažby, miesta a postupu

Najskôr je nutné si ujasniť, kde presne budete chcieť dlažbu použiť a špecifikovať, na aký účel bude slúžiť. Podľa toho následne zistíte, aký je správny postup kladenia.

Príprava podkladu

Pred samotnou pokládkou je potrebné perfektne pripraviť podklad, na ktorý sa bude dlažba umiestňovať. Podklad musí byť čistý, nosný, zbavený voľných nečistôt. Z povrchu treba vopred odstrániť sadrový alebo cementový poter. Taktiež vyhladiť prípadné nerovnosti. Na podklade sa následne vykoná izolácia a nanesie penetračný náter.

Realizácia pokládky

Po ukončení prípravy, môžete začať klásť dlažbu. Najskôr si rozmiešajte lepidlo (podľa príslušného typu dlažby). Vždy si ho namiešajte len také množstvo, ktoré stihnete spracovať približne do 45tich minút. Lepidlo naberajte stierkou a po zhruba 15tich minútach môžete začať vykonávať pokládku nových dlaždíc. Dlaždice je potrebné starostlivo ukladať jednu po druhej do upraveného podkladu, vyrovnať ich a stabilizovať poklepaním gumovým kladivom.

Špárovanie

Po položení dlažby a uschnutí lepidla, môžete začať nanášať špárovačku. Tá sa nalieva priamo na podlahu a uhladzuje sa do špár uhlopriečne gumovou stierkou. Na záver zotrite prebytočný materiál a po miernom zaschnutí malty, pretrite dlažbu vlhkou špongiou. Po úplnom vytvrdnutí špárovačky treba dlažbu dočistiť.

Ak si ani po prečítaní tohto článku netrúfate sami na pokládku dlažby, zverte to do rúk profesionálov. Tých si vyberajte dôkladne, aby ste neskôr neľutovali, že ste si to mohli radšej spraviť sami.