Ako nájsť dobrého realitného makléra

Ako nájsť dobrého realitného makléra

Nákup alebo predaj nehnuteľnosti znamená manipuláciu s nemalou finančnou čiastkou. Často ide o rozhodnutie, ktorého následky ponesieme celý život. Oplatí sa teda aj starostlivo vybrať realitného makléra. Ako postupovať pri výbere, aby sme neskôr neľutovali? To si povieme v dnešnom článku.

Stretnite sa s viacerými

Vašou voľbou by mal byť ten maklér, ktorý vás presvedčí prirodzenou a nenásilnou formou o tom, prečo zveriť predaj svojej nehnuteľnosti práve jemu. Vy potrebujete predovšetkým to, aby váš maklér vedel byť presvedčivý. Ak vás nedokáže presvedčiť, aby ste si ho vybrali, ako môže presvedčiť klientov, že si majú kúpiť práve váš dom či byt a za čo najvyššiu možnú cenu?

Nájdite takého, ktorý pracuje výhradne (exkluzívne)

Toto by malo byť najzásadnejšie kritérium. To, že pracuje exkluzívne, znamená, že pracuje exkluzívne pre vás, a že sa vám bude venovať naplno. Vďaka tomu, akým spôsobom bude maklér vašu nehnuteľnosť prezentovať, sa zvýši počet ponúk, a tým stúpne cena. Kupujúci s províziou realitnej kancelárie počítajú, takže v tom problém nie je.

Nájdite si miestneho

Toto síce nie je bezpodmienečne dôležité, avšak miestny maklér môže byť viac nápomocný. Bude mať väčší prehľad o tom, čo sa odohráva na miestnom realitnom trhu. Bude vedieť, ako sa správať k miestnym ľuďom, bude lepšie poznať všeobecné miestne pomery. Kupujúcim bude môcť lepšie vysvetliť výhody lokality, kde sa nachádza vaša nehnuteľnosť. Teda popíše im všetko, čo sa týka občianskej vybavenosti – obchodov, škôl, lekárov a pod.

Kritérií na nájdenie dobrého realitného makléra je viac, no aj keby ste hľadali len na základe vyššie spomenutých, výsledok by mal byť zaručený.