Ako vybrať správny rám k obrazu?

Vybrať správne 9 býva niekedy problém. Niekoľko detailov vám však s výberom môže pomôcť. Pozrite si, akých zásad by ste sa mali držať, a čo vám môže rozhodovanie uľahčiť a zjednodušiť.

Akého štýlu je obraz?

Máte doma maľbu krajinky, abstraktné umenie, kresbu uhlíkom či ceruzkou alebo portrét? Pri voľbe rámu je prvoradé uvedomiť si štýl obrazu a priestoru, kam bude maľba či kresba zavesená.

Ku krajinke

Máte doma maľbu vidieka, záhrady či krajinky? K takémuto druhu obrazov sa zvyčajne hodia drevené rámy, hnedá fraba jednoducho k zeleni patrí. Drevený rám však pôsobí ťažšie, odhadnite teda jeho hrúbku, aby nezatienila samotný obraz.

Abstraktné dielo

Radi sa pozeráte na abstraktné útvary? K nim sa naopak bude hodiť modernejší typ rámu, napr. z kovu. Pracovať tiež môžete s rôznymi farbami či netradičnými tvarmi.

Minimalizmus

Bude vám visieť na stene jemná kresba alebo maľba? K takémuto typu sa hodí úzky rám alebo len obyčajné sklo bez rámu. Jednoduchá kresba ceruzkou či drobné ťahy štetcom vyniknú a nebudú v úzadí za rámom.

Máte doma portrét?

Pri portréte zúžitkujete všetky doterajšie spomínané tipy. Záleží, či máte doma vernú napodobeninu alebo portrét typu Picasso z kubistického obdobia, či minimalistickú kópiu vášho dedka nakreslenú ceruzkou.

Minimalizmus verzus ornament

Niektoré obrazy oplývajú mnohými vyšperkovanými detailami, kým naopak niektorým maľbám a kresbám stačí na vykreslenie skutočnosti len pár ťahov. Aj štýl kresby a maľby vplýva na výber rámu. K minimalistickým obrazom voľte jednoduché rámy, prípadne len sklo bez rámu. K „bohatým“ maľbám sa zas hodia výraznejšie rámy, napr. vyrezávané rôznymi ornamentami.

Nezabudnite rám s obrazom farebne zladiť

Pracujte s chladnými a teplými farbami, nemiešajte príliš veľa farieb dokopy. Rám by mal k obrazu jednoducho zapadnúť, vyberajte preto také farby, ktoré spolu ladia, k studeným farbám studený rám a naopak, k teplým odtieňom rám zemitých farieb.

Kontrast

Pri niektorých obrazoch sa však oplatí s rámom trošku viac potrápiť a pohrať sa s kontrastom. Teda zabudnúť na spomínané tipy a skúsiť prekročiť „zákony“, skombinovať historicky vyzerajúci rám s moderným umením či sa pohrať s farbami. Nie každý človek však vie odhadnúť tú pravú mieru, treba dať pozor, aby vám v dome neostal na stene visieť gýč.

Neviete sa rozhodnúť?

Ak ste sa stále nerozhodli, ktorý z rámov bude sedieť vášmu obrazu lepšie, spravte malý trik. Vyfotografujte si maľbu a preneste si fotku do počítača. Následne si skúste vo photoshope alebo v podobnom programe orámovať fotku obrazu rámami, medzi ktorými sa rozhodujete. Vidieť maľbu v konkrétnom ráme by vám malo pomôcť sa definitívne rozhodnúť a vybrať si ten, ktorý viac pasuje.

Samozrejme, tieto názory sa nedajú aplikovať na všetky obrazy, ktoré spadajú do vybraných kategórií. Venujte obrazu dlhý pohľad, vnímajte jeho emócie a skúste si v mysli predstaviť jednotlivé rámy a postupne ich vystriedať. Nechajte si na výber niekoľko dní, pozrite sa naň aj za denného aj večerného svetla. Majte na pamäti, že obraz bude pôsobiť na vašu náladu, preto je dôležité vybrať taký rám, ktorý jeho charakter bude umocňovať.