7 miest, ktoré v Chorvátsku musíte vidieť

7 miest, ktoré v Chorvátsku musíte vidieť

Mnohí z nás poznajú Chorvátsko len ako dovolenkovú destináciu, kde sa zvalíme na pláž a týždeň sa z nej nepohneme. Málokto už vie, že Chorvátsko nie je len o plážach a mori. Nájdete tam aj krásnu prírodu či miesta dýchajúce históriou. Poďte sa spolu s nami pozrieť na miesta, ktoré by ste počas dovolenky v Chorvátsku nemali vynechať.

Aj vy ste predošlú dovolenku v Chorvátsku strávili celú na pláži pri mori? Spravte to tento rok inak a naplánujte si vlastný poznávací zájazd po najkrajších miestach v Chorvátsku. Poďte spolu s nami na menšiu prehliadku.

1.       Národný park Plitvické jazerá

Hovorí vám to niečo? Zrejme sa vám niečo marí z detstva, z čias Winnetoua. Áno, práve v tomto národnom parku sa natáčal kultový film Poklad na Striebornom jazere. A keď tam prídete, uvidíte, že krása, ktorú ste videli vo filme, je skutočná. A to aj po toľkých rokoch. Na rozdiel od našich národných parkov, v tých chorvátskych si musíte zaplatiť vstupné. Avšak všetky turistické trasy sú už potom voľne prístupné.

2.       Diokleciánov palác v Splite

Tento skutočne impozantný palác v meste Split bol vybudovaný na prelome tretie a štvrtého storočia. Pôvodne bol vo veľkej miere ovplyvnený rímskou kultúrou, avšak postupom času sa do neho zakomponovali architektonické prvky podľa toho, akého mal majiteľa. Najväčšou zaujímavosťou je, že každá z jeho častí má odlišný geometrický pôdorys.

 

3.        Historický Dubrovník

V Dubrovníku spojíte kúpanie sa v čistom mori s načerpávaním cudzej kultúry a najmä histórie. Jeho najväčším tromfom je historické opevnenie, ktoré prechádza popri mori a má takmer dva kilometre. Z tohto opevnenia budete mať krásny výhľad na okolie, čo zaručene stojí za to.

4.       Rovinj

Rovinj je jedno z miest, pri ktorom budete mať pocit, že vlastne ani nie ste na dovolenke v Chorvátsku, ale ste si odbehli do Talianska. Veľkým lákadlom pre turistov je najmä jeho historická časť, kde sa nachádza sarkofág, hradby, románska kaplnka či hodinová veža. Dokonca i gastronómia a obľuba v kvalitných vínach vám bude pripomínať skôr Taliansko.

5.       Výlet na hrad Varaždin

Krásne historické mestečko Varaždin sa okrem svojej histórie môže pochváliť aj jedným z najkrajších hradov v celom Chorvátsku. Nachádza sa pri hraniciach s Maďarskom a okrem stálej historickej expozície, ktorá pozostáva z pôvodného interiéru hradu, sa časť výstavy neustále mení a prináša novinky z chorvátskej histórie.

6.       Amfiteáter Pula

Možno ste to ani len netušili, ale aj v Chorvátsku nájdete amfiteáter ako v Ríme. V meste Pula sa totiž nachádza jeden zo šiestich podobných arén na svete, pričom tá najznámejšia sa nachádza práve v Ríme. Chorvátsky amfiteáter sa nachádza blízko mora, čo sľubuje skutočne krásny výhľad.

7.       Pre milovníkov prírody je tu arborétum Trsteno

Pre tých, ktorí nedajú dopustiť na prírodu a radi sa ňou kochajú, je tu arborétum v meste Trsteno. Ide o najstaršiu atrakciu tohto druhu v tejto časti Európy vôbec. Nájdete tu množstvo starších i vzácnych drevín, z ktorých mnohé pochádzajú z Orientu.