3 úspešné rady a jeden bonus, ako s rozumom zobrať pôžičku pred výplatou

3  úspešné rady a jeden bonus, ako s rozumom zobrať pôžičku pred výplatou

Určite to viacerí poznáme, je týždeň pred výplatou a v peňaženke pár medenáčov. Pýtate sa sami seba, kde som toľko pomíňal/a? Potom nastáva úvaha, čo s nastávajúcim týždňom do výplaty. Niekedy sa to potiahnuť dá, no inokedy proste nie. Tak si teda požičiam a po výplate to splatím.

Nestalo sa to prvýkrát, čo som si takto požičal, no zvyčajne to nepresiahlo 100€, skrátka len nejako dožiť do výplaty, a potom to čo najskôr splatiť. Vždy k tomu pristupujem zodpovedne, aby sa to nezvrtlo v môj neprospech. Pôžička môže byť skvelý pomocník, no zlý pán, podobne ako s ohňom, radšej s ňou zaobchádzajte zodpovedne. Vždy, keď si nejakú zoberiem, riadim sa týmito 3 radami a bonusom naviac.

Zrekapitulujem si daný mesiac, kde a načo som minul najviac

Samozrejme vždy sa príčina nájde, niekedy si poviem, že to bola nutnosť alebo naopak len rozmar. Namiesto 5 pív, mohlo byť predsa len jedno :)

Určím si rozumnú sumu, ktorú si potrebujem požičať

Ak dôvod tejto pôžičky bol nejaký môj rozmar, zoberiem si o niečo menej, ako forma samopotrestania. Určite v žiadnom prípade umelo nezaokrúhľujem smerom nahor.

Rozplánujem si výdavky do ďalšieho mesiaca

Alebo mesiacov tak, aby som zvládal splácať pôžičku, mal na živobytie a zároveň nemusel brať ďalšiu.

Tento raz som si potreboval požičať z dôvodu Vianoc. Rodine som skrátka chcel dopriať čo najviac, a to samozrejme niečo stálo (200€). Verím, že nie som jediný, ktorý si takto vypomohol. Vypracoval som si ale plán splátok a zaradil ho k mojim bežným výdavkom.

Sľúbený bonus – metóda ABCDE

Môžete tomu hovoriť účtovníctvo alebo kontroling. Mať však svoje výdavky pod kontrolou je zásadné. Niekedy používam metódu ABCDE. Ak si potrebujem utiahnuť opasok, každému výdavku priradím dané písmenko.

A – predstavuje výdavky, ktoré s určitosťou musím zaplatiť, a to ihneď (nájom, SIPO, základné potraviny a pod.)

B – sú náklady, ktoré sú pre mňa tiež podstatné, no nie tak životne, ako A (druhoradé potraviny, internet, mobil, TV, benzín do auta)

C – predstavujú také náklady, ktoré nie sú tak podstatné, no stále majú pre mňa nejaký prínos (permanentka do posilňovne, doplnky na cvičenie, hodiny angličtiny a pod.) v skratke hocijaká investícia do seba samého, ktorá mi prináša nejaký prospech.

D –  ako delegovať, sú výdavky, ktoré sa snažím preniesť do iného mesiaca, ak mi to teraz nevyhovuje, alebo ideálne preniesť na niekoho iného :)

E – ako eliminovať, sú pre mňa výdavky, ktoré mi nič neprinášajú, sú zbytočné, ako tých 5 pív. Jedno pivo by som zaradil k C, pretože aj žiť sociálne je potrebné. Radšej si však rozmyslím, či obrazne povedané, pôjdem raz na 5 pív, alebo 5 ráz na jedno pivo :)

Nultou radou je však určite mať potrebnú rezervu, pre tých, ktorí sú ako ja, by mali postačiť tieto, ktorými sa riadim aj ja sám :)